Nemeckým dlhopisom sa darilo, pomohla im ekonomika eurozóny

BERLÍN 22. marca (WEBNOVINY) – Nemeckým vládnym dlhopisom sa vo štvrtok darilo, keďže investori opäť začali nakupovať bezpečné aktíva.

Dôvodom bolo prekvapujúce oslabenie ekonomiky eurozóny, ktoré sústredilo pozornosť na to, či krajiny menovej únie dokážu splniť svoje plány v oblasti rozpočtov. Prieskumy, na základe ktorých sa zostavujú indexy nákupných manažérov (PMI) naznačili, že ekonomika menovej únie sa v marci zmenšila viac, ako sa očakávalo.

Výnosy z desaťročných nemeckých vládnych dlhopisov vo štvrtok ešte viac klesli pod hranicu 2 percent po tom, ako sa pod ňu dostali už v stredu. Vo štvrtok si odpísali 6 bázických bodov a oslabili na 1,93 percent.

Výnosy zo španielskych a z talianskych desaťročných štátnych cenných papierov vo štvrtok o približne 7 bázických bodov posilnili. Výnosy zo španielskych dlhopisov pritom tento týždeň vzrástli už o viac ako 20 bázických bodov zhruba na úroveň 5,5 percent.

Nemecko emituje v druhom kvartáli tohto roka dlhopisy a pokladničné poukážky v sume 68 miliárd eur. Je to o 2 miliardy eur viac, než pôvodne plánovalo. Informovala o tom vo štvrtok nemecká agentúra pre riadenie dlhu. Krajina musí zvýšiť objem plánovanej emisie v dôsledku jej príspevku do záchranného fondu eurozóny.

Cez nástroje peňažného trhu si chce v sledovanom období požičať 21 miliárd eur, čo predstavuje rovnakú sumu, ako uviedla v decembri, kedy predstavila svoj plán emisie na rok 2012. Cez nástroje kapitálového trhu si chce v druhom kvartáli tohto roka požičať 47 miliárd eur, čo je o 2 miliardy eur viac, než plánovala.

„V dôsledku pozmenenia rozpočtu musíme zvýšiť emisiu dlhových cenných papierov o 2 miliardy eur,“ povedal hovorca agentúry pre riadenie dlhu. Nemecká vláda v stredu prijala dodatok k zákonu o rozpočte v sume 8,7 miliárd eur v dôsledku vyšších plánovaných výdavkov súvisiacich s platbami Nemecka do stáleho Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM).

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...