Nemocnica Poprad sa nedohodla s poisťovňou Dôvera

2.4.2012

POPRAD 2. apríla (WEBNOVINY) – Nemocnica Poprad, a.s. je od 1. apríla nezmluvným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti pre Dôveru zdravotnú poisťovňu, a.s.

Nezazmluvnenie sa týka ústavnej zdravotnej starostlivosti, špecializovanej ambulantnej starostlivosti, výkonov jednodňovej zdravotnej starostlivosti, osobitne hradených výkonov a spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek.

Dôvodom nezazmluvnenia je skutočnosť, že zdravotná poisťovňa Dôvera napriek predkladaniu kompromisných návrhov zo strany nemocnice, nechcela zohľadniť potreby financovania zdravotnej starostlivosti v nemocnici, informoval SITA generálny riaditeľ Nemocnice Poprad, a.s. Jozef Tekáč.

Účinnosť zmlúv o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ktoré mala Nemocnica Poprad, a.s. uzavreté so zdravotnými poisťovňami Dôverou a Union, sa skončila už 31. marca.

Súčasne od 1. apríla vstúpil do platnosti zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, ako aj legislatívne navýšenie miezd lekárov.

Tieto tri dôvody boli témami rokovaní vedenia popradskej nemocnice so zdravotnými poisťovňami za účelom navýšenia chýbajúcich zdrojov a kontinuity poskytovania zdravotnej starostlivosti v Nemocnici Poprad.

Výsledkom rokovaní bolo predĺženie zmluvného vzťahu len s Union zdravotnou poisťovňou, a.s., ktorá podľa vedenia nemocnice zohľadnila potreby tohto zariadenia.

Nemocnica Poprad, a.s. je tak povinná poskytnúť podľa zákona poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera výlučne neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Od 1. apríla však má nemocnica s poisťovňou Dôvera zazmluvnené služby Lekárskej služby prvej pomoci, Rýchlej lekárskej pomoci, Rýchlej zdravotníckej pomoci, Dopravnej zdravotnej služby, kožný stacionár, ako aj poskytovanie lekárenskej starostlivosti.

Súčasťou neodkladnej starostlivosti je neodkladná preprava osoby do zdravotníckeho zariadenia, neodkladná preprava medzi zdravotníckymi zariadeniami a neodkladná preprava darcov a príjemcov orgánov, tkanív a buniek určených na transplantáciu.

Neodkladnú prepravu vykonávajú poskytovatelia záchrannej zdravotnej služby.