Nemocnica v Zlatých Moravciach nemá peniaze na platy

23.4.2012

NITRA/ZLATÉ MORAVCE 23. apríla (WEBNOVINY) – Mestská nemocnica Rudolfa Korca v Zlatých Moravciach zvýšila platy zdravotným sestrám od 1. apríla tak, ako to stanovil zákon. Z čoho ich však zaplatí, nemocnica nevie.

Na zvýšenie platov 61 sestrám, ktoré tu pracujú, totiž potrebuje mesačne zhruba 24 500 eur. „Zvýšené finančné limity zo strany zdravotných poisťovní tvoria len 25 percent potreby navyšovania miezd,“ povedal hovorca mesta Ján Jamrich. Od januára sa navyše zvyšovali mzdy lekárov a od 1. júla porastú opäť.

Jamrich zdôraznil, že nemocnica v súvislosti s nárastom platov neprepustila žiadnu zdravotnú sestru ani im nemenila pracovné úväzky. Doteraz sestry zarábali vrátane osobného príplatku od 479 eur do 757 eur, od apríla budú ohodnotené sumou od 640 eur do 1 133 eur v závislosti od tarifného stupňa a platovej triedy.

Nemocnica v Zlatých Moravciach má uzavreté zmluvy s poisťovňami do 30. júna. „O nových zmluvách a navýšení limitu zo strany zdravotných poisťovní sa bude rokovať v najbližších dňoch,“ doplnil Jamrich. Do konca júna neplánuje nemocnica žiadnu redukciu zdravotnej starostlivosti, čo bude potom, bude záležať najmä od zmlúv s poisťovňami.