Nemocnice dlhujú dodávateľom pomôcok takmer 100 miliónov eur

29.10.2013

BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) – Zdravotnícke zariadenia dlhujú členom Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK-MED ku koncu tretieho kvartálu toho roka viac ako 92 mil. eur.

Najväčšou čiastkou sa na tejto sume podieľajú nemocnice v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva, ktoré dlhujú 85 mil. eur. Asociácia upozorňuje na to, že zdravotníckym zariadeniam trvá v priemere 340 dní, kým splatia pohľadávku, čo označuje za neakceptovateľné.

Len za tretí štvrťrok eviduje SK-MED po lehote splatnosti sumu 57 mil. eur. Ďalšie navyšovanie dlhu považuje asociácia za neúnosné. V prípade, že si zdravotnícke zariadenia neuhradia svoje záväzky, jej jednotliví členovia budú nútení pristúpiť k odpredaju svojich pohľadávok tretím subjektom.

„Je to jediné možné riešenie danej situácie, ak nechcú likvidovať firmy a ohroziť svojich zamestnancov ďalším prepúšťaním,“ uviedla výkonná riaditeľka SK-MED Lenka Borošová s tým, že už v súčasnosti sa niektorí členovia dostávajú do druhotnej platobnej neschopnosti. Odpredaj pohľadávok nepovažuje za ideálne riešenie, v súčasnej situácii však nevidí iné možnosti. Dodávatelia zdravotníckych pomôcok podľa jej slov dostávajú už niekoľko mesiacov ponuky na odpredaj dlhov zo strany finančných skupín.

Znížili tempo zadlžovania

Borošová upozorňuje, že nemocnice svojím konaním porušujú Obchodný zákonník i európsku smernicu, na základe ktorej sú firmy povinné uplatňovať maximálne 60 dňovú lehotu splatnosti a ak sa tak nestane žiadať úroky z omeškania. „Ak by členovia asociácie SK-MED uplatnili tento postup, veľkú časť zdravotníckych zariadení zložia dlhy definitívne na kolená,“ skonštatovala riaditeľka SK-MED. Asociácia opätovne vyzvala ministerstvo zdravotníctva (MZ), aby predložilo konkrétne návrhy riešení tohto problému.

Podľa hovorkyne MZ Zuzany Čižmárikovej výšku dlhu vo svojich nemocniciach priznávajú, zároveň dodáva, že nemocnice zastavili rýchlosť tempa rastu dlhu o viac ako polovicu. „MZ SR má plán do dvoch rokov zastaviť tvorbu nového dlhu. Samozrejme starý ostáva a aj sa naďalej tvorí, no nemocnice sa snažia svojimi prísnymi kritériami túto otázku riešiť,“ uviedla Čižmáriková. SK-MED však nesúhlasí s tým, že sa zadlžovanie výraznejšie spomalilo. Tvrdí, že nemocnice obmedzili nákupy zdravotníckeho materiálu.

Vyrovnané hospodárenie v roku 2015

Ministerstvo podľa Čižmárikovej pokračuje v pláne, ktorý ma zastabilizovať nemocnice. To, že idú správnym smerom majú dokazovať aj čísla. „Zatiaľ sa nám podarilo znížiť tempo zadlžovania mesačne z 8,9 milióna eur na priemerne 6,9 milióna eur,“ informovala hovorkyňa MZ. Ako dodala očakávajú, že štátne nemocnice budú mať do konca tohto roka novovygenerované záväzky po lehote splatnosti na úrovni približne 80 mil. eur.

V budúcom roku by chceli znížiť stratovosť zdravotníckych zariadení oproti tomuto roku o 30 až 40 percent. V roku 2015 by podľa plánu rezortu zdravotníctva mali štátne nemocnice dosiahnuť vyrovnané hospodárenie.

„Optimalizujeme nákladové štruktúry nemocníc s cieľom znížiť ich záväzky po lehote splatnosti. Racionalizujeme procesy v oblasti nákupov a obstarávania, alebo aj pracujeme na reštrukturalizácií a nastavení procesov v oblasti personálneho manažmentu,“ dodala Čižmáriková.