Nemocnice nateraz viac peňazí od poisťovní nedostanú

11.10.2012

BRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) – Zvýšené platby pre nemocnice boli vo štvrtok hlavnou témou rokovaní medzi zdravotnými poisťovňami a Asociáciu nemocníc Slovenska (ANS).

Ako pre agentúru SITA povedala členka dozornej rady ANS Marta Eckhardtová, s poisťovňami hovorili o navýšení platieb na tento i na budúci rok.

„Väčšina zdravotných poisťovní finančné prostriedky pre zvýšenie platieb tohto roku nemá. Okrem jednej zdravotnej poisťovne deklarovali, že ďalšie zdroje nie sú,“ povedala Eckhardtová po rokovaní s poisťovňami. Ako pokračovala, jedinou zdravotnou poisťovňou, ktorá ponúkla navýšenie platieb ešte na tento rok, bola Union.

O aké percento by išlo, sa podľa Eckhardtovej nedá presne vymedziť, nakoľko ponuka obsahuje niekoľko bodov, v priemere má však ísť len o mierne navýšenie za ukončené hospitalizácie. O tom, či túto ponuku prijmú, rozhodne asociácia do týždňa. Ak ANS bude súhlasiť, vyššie platby by mali nemocnice dostať od 1. októbra tohto roka.

Ako Eckhardtová uviedla, každé zvýšenie ešte na tento rok je pre nich prijateľné. Zároveň však podotkla, že to, čo Union ponúka na budúci rok, je už pre nich neakceptovateľné. Predstavitelia asociácie si so všetkými poisťovňami sadnú za jeden rokovací stôl k platbám na nadchádzajúci rok ešte po tom, čo bude schválený definitívny budúcoročný rozpočet.

Asociácia prišla s požiadavkou na vyššie platby od poisťovní po medializovaných informáciách o tom, že zdravotné poisťovne majú viac finančných prostriedkov z úspor z liekovej politiky, ako aj na tlak odborárov, ktorí im vyčítali, že sa nesnažia vyrokovať viac peňazí na mzdy.