Nemocniciam žilinského kraja hrozí, že skrachujú

26.4.2012

ŽILINA 26. apríla (WEBNOVINY) – Nemocnice v Dolnom Kubíne, Trstenej, Čadci a Liptovskom Mikuláši sa zhodujú, že im reálne hrozí krach.

Nemocnice Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) majú minimálne počty zamestnancov, platby zo zdravotných poisťovní im napriek tomu nestačia ani na ich platy a odvody, navyše lieky a zdravotnícky materiál nakupujú na dlh.

Ak by mali dodržať zákon a navýšiť sestrám platy za apríl, riaditelia by museli nemocnice zavrieť.

„Samozrejme, že porušujeme zákon. Ale pokiaľ by sme ho dodržali, tak by sme zatvorili nemocnicu. Čiže ja ako manažér mám len dve možnosti – zatvorím nemocnicu a pošlem všetky sestry na úrad práce a dodržím zákon, alebo ho nedodržím a sestry budú mať ďalej prácu,“ povedal riaditeľ dolnokubínskej nemocnice Jozef Mintál, ktorý z navýšených platieb od poisťovní dokáže pridať sestrám na výplatu najviac štvrtinu sumy, na ktorú majú podľa zákona od 1. apríla nárok.

V dolnokubínskej či čadčianskej nemocnici sestry účelovo na administratívne pozície nepreraďovali a ani sa nechystajú. „Toto odmietam, to je jednoducho pod ľudskú dôstojnosť. Sestra je sestra, sestra nie je žiadny administratívny pracovník. Lekár takisto počas svojho pracovného dňa používa počítač, zapisuje doňho rozličné údaje, ale za to nepoviem lekárovi, že je administratívny pracovník,“ dodal Mintál.

Od 1. júla by nemocnice mali opäť zvyšovať mzdy aj lekárom. „Všetkým primárom som oznámil, že pokiaľ nebude dotiahnuté, aby sestry mohli mať navýšené mzdy, tak žiadny lekár odo mňa neuvidí ani cent. Čiže 1. júla nedôjde k navyšovaniu platov lekárov, pokiaľ nebude vyriešená otázka odmeňovania sestier,“ povedal Mintál.