Nepokoje v Sýrii vplývajú na cenu ropy, zdražela

19.7.2012

NEW YORK 19 júla (WEBNOVINY) – Ceny ropy v stredu rástli, keď ich smerom nahor ťahali nepokoje v Sýrii a rastúce napätie medzi Iránom a Západom.

Pozitívne na ceny čierneho zlata tiež vplývalo vyhlásenie šéfa Federálneho rezervného systému (Fed) Bena Bernankeho, ktoré schladilo obavy zo vzniku recesie s dvojitým dnom. Vo vystúpení na pôde amerického Kongresu povedal, že neočakáva, že ekonomika USA upadne späť do recesie, čo pomohlo zmierniť obavy o spomaľujúci dopyt po čiernom zlate.

Cena britskej ropy Brent posilnila o 1,16 USD na 105,16 USD za barel. Augustové dodávky ľahkej americkej ropy zdraželi o 65 centov na 89,87 USD za barel.

Ceny zlata v stredu klesli. Na trhu opäť zavládli obavy z dlhovej krízy v eurozóne a ustúpili špekulácie, že Fed poskytne spomaľujúcej ekonomike USA ďalšie stimuly.

Žltý kov sa dostal pod predajný tlak po tom, ako vyhlásenie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej zvýšilo pochybnosti o budúcnosť eurozóny. Spotová cena zlata bola o 18:36 GMT na úrovni 1 575,45 USD za uncu, čo bolo o 0,5 % menej ako záverečná hodnota z utorka. Augustové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 18,70 USD na 1 570,80 USD za uncu.