Netreba byť prehnane prísny, vyzýva MMF taliansky premiér

10.2.2012

WASHINGTON 10. februára (WEBNOVINY) – Prvému dňu návštevy talianskeho premiéra Maria Montiho Spojených štátov amerických dominovala grécka dlhová kríza.

Monti vyzval Medzinárodný menový fond (MMF) k väčšej zhovievavosti v rokovaniach s Aténami, aby sa predišlo „veľkej potenciálnej explózii“. Monti ďalej uvítal naliehanie MMF, aby Európa postavila silnú obrannú stenu, ktorá má pomôcť zabrániť šíreniu nákazy z dlhovej krízy, avšak tiež povedal, že MMF by nemal byť prehnane prísny pri podmienkach potrebných na poskytnutie pomoci.

Monti neskôr na tlačovej konferencii na talianskej ambasáde povedal, že o Grécku tiež diskutoval s prezidentom USA Barackom Obamom a dodal, že nájsť riešenie gréckej krízy je v záujme všetkých. Obama sa vyslovil, že USA urobia všetko, čo je v ich silách, aby pomohli stabilizovať situáciu v Európe. V piatok má Monti na pláne návštevu New Yorku, kde sa pokúsi presvedčiť investorov na Wall Street o jeho snahách dostať rozpočet Talianska pod kontrolu.

Taliansky premiér ďalej uviedol, že už pozoruje pozitívne dopady z úsporného balíka v sume 30 mld. eur, ktorý jeho vláda predstavila minulý rok. Výrazný pokles výnosov z talianskych vládnych dlhopisov je podľa neho prejavom väčšej dôvery na trhu v tretiu najväčšiu ekonomiku eurozóny.

Gréci údajne zredukovali privatizačné plány

Grécko sa bude usilovať do roku 2015 privatizáciou štátneho majetku získať 19 mld. eur, aby splácalo svoje dlhy, hoci pôvodne plánovalo do tohto termínu predať štátny majetok až za 50 mld. eur. Pre agentúru Reuters to vo štvrtok povedal predstaviteľ gréckej privatizačnej agentúry. „Cieľom je získať 19 mld. eur do roku 2015,“ povedal predstaviteľ agentúry, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity.

„Zámer sprivatizovať majetok za 50 mld. eur zostáva v platnosti, ale teraz sa týka dlhšieho časového obdobia,“ dodal. Predstaviteľ privatizačnej agentúry však nešpecifikoval, dokedy sa majetok za 50 mld. eur predá.