Newyorský dopravný podnik vydáva katastrofické dlhopisy

NEW YORK 16. júla (WEBNOVINY) – Newyorský dopravný podnik (MTA) predáva „katastrofické“ dlhopisy v celkovej hodnote 125 mil. USD, ktorých úlohou je pokryť prípadné náklady na odstraňovanie následkov budúcich hurikánov alebo iných prírodných katastrof. V pondelok o tom informovali investori.

Dopravný podnik, ktorý prevádzkuje sieť mestských autobusov a metra v meste New York, ako aj tunely, mosty a železničné spojenia v regióne, musel v októbri 2012 po príchode hurikánu Sandy absorbovať stratu takmer 5 mld. USD.

S pomocou dlhopisov však bude môcť prípadné budúce takéto náklady odsunúť na investorov, ktorí sa zaviažu, že uhradia účty za odstraňovanie následkov prírodných katastrof.

Investori, ktorí obligácie MTA kúpia, si zabezpečia vysokú úrokovú sadzbu, riskujú však, že prídu o časť alebo všetky svoje peniaze, ak by sa situácia obdobná hurikánu zopakovala. Dopravný podnik z právnych dôvodov informácie o dlhopisoch nekomentoval, podľa odborníkov sa však už predávajú.

MTA kvôli uhradeniu nákladov na opravy dopravnej infraštruktúry po hurikáne Sandy musel zoškrtať svoj už i tak obmedzený rozpočet a vzal si krátkodobé úvery, vďaka čomu za rok 2012 deklaroval prevádzkovú stratu vo výške 268 mil. USD.

Americký štát New York sa pritom po tom, ako hurikán spôsobil škody za celkovo viac než 30 mld. USD, pripravuje na prípadné častejšie opakovanie vyčíňania prírody. Mesto New York tiež prednedávnom ohlásilo plán investícií do infraštruktúry na ochranu proti živlom v hodnote 20 mld. USD.

(1 EUR = 1,3012 USD)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...