Nezamestnanosť mladých zostane dramaticky vysoká

21.5.2012

DÜSSELDORF/ŽENEVA 21. mája (WEBNOVINY) – Nezamestnanosť mladých ľudí v Európe zostane podľa Medzinárodnej organizácie práce (ILO) naďalej dramaticky vysoká aj v ďalších rokoch, a to minimálne do roku 2016. Informovalo o tom pondelňajšie vydanie nemeckého denníka Handelsblatt.

Podľa denníka to vyplýva zo správy ILO o vývojových trendoch zamestnanosti mladých v roku 2012, ktorú má ILO zverejniť v utorok a Handelsblatt ju má k dispozícii.

Práve počet mladých ľudí bez zamestnania počas finančnej a hospodárskej krízy a následne v období prebiehajúcej dlhovej krízy eurozóny v Európe výrazne rástol a nevypadá to, že by sa mal tento rast zastaviť. ILO vládam jednotlivých krajín navrhuje, aby sa začali zameriavať na aktívnu politiku práce, ktorá by v ich politike mala dostať prioritu.

Medzinárodná organizácia práce upozornila na to, že súčasní mladí ľudia vytvorili tzv. stratenú generáciu. „Úsporné opatrenia, ktoré začali udávať od vypuknutia hospodárskej krízy smer, znemožňujú rýchle oživenie na pracovnom trhu, z ktorého by mali úžitok mladí ľudia,“ uvádza v 56-stranovej štúdii, ktorú zverejní v utorok ILO.

V priemere sa v EÚ a v iných rozvinutých priemyselných regiónoch zvýšila nezamestnanosť mladých ľudí v rokoch 2008 až 2011 o 26,5 %. V posledných troch rokoch bol ich rast najsilnejší zo všetkých svetových regiónoch. V celosvetovom meradle vzrástla miera nezamestnanosti počas krízy o 5,3 %.