Nezamestnanosť na Slovensku v novembri klesla

20.12.2013

BRATISLAVA 20. decembra (WEBNOVINY) – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v novembri tohto roka oproti októbru znížila o 0,16 percentuálneho bodu na 13,50 %.

Na piatkovej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. Ku koncu minulého mesiaca evidovali úrady práce 364,2 tisíc nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce.

V porovnaní s koncom októbra ide o pokles o 4,4 tisíc osôb. Oproti novembru minulého roka miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac klesla o 0,44 percentuálneho bodu a počet evidovaných nezamestnaných sa znížil o 12,4 tisíc.

Odhaľovali nelegálnu prácu

Celkový počet nezamestnaných, vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, bol ku koncu minulého mesiaca na úrovni 399,6 tisíc. Medzimesačne ide o pokles o 2,9 tisíc osôb a medziročne o 19,8 tisíca.

Miera nezamestnanosti, ktorá je vypočítaná z celkového počtu nezamestnaných, v novembri medzimesačne klesla o 0,1 percentuálneho bodu na 14,81 %. V porovnaní s novembrom 2012 sa znížila o 0,71 percentuálneho bodu.

Štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Branislav Ondruš na tlačovej besede informoval o kontrolnej akcii zameranej na odhaľovanie nelegálnej práce, ktorú uskutočnili úrady práce a inšpekcia práce v období od 12. decembra do 15. decembra tohto roka.

Nelegálne pracovalo až 150 ľudí

Kontrolóri počas tejto akcie preverili 1,7 tis. zamestnávateľov, predávajúcich na vianočných trhoch, v reštauráciách, v krčmách, v maloobchode a stánkoch. U týchto zamestnávateľov skontrolovali približne 3 tis. zamestnaných osôb.

Nelegálne dávalo prácu 108 zamestnávateľov, pričom počet nelegálne pracujúcich dosiahol 150. Ako uviedol Ondruš, približne tretina z tohto počtu boli osoby evidované na úradoch práce ako uchádzači o zamestnanie.

Odhaleným zamestnávateľom podľa štátneho tajomníka rezortu práce hrozia pokuty v celkovej sume 270 tis. eur.