Nezamestnanosť podľa odborárov nerastie pre Zákonník práce

BRATISLAVA 29. januára (WEBNOVINY) – Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) odmieta tvrdenia zamestnávateľov a opozičných strán o tom, že vysoká miera nezamestnanosti je na Slovensku aj dôsledkom zmien v Zákonníku práce.

Prezident KOZ Jozef Kollár to považuje za pseudoargument. „Argument, že v decembri nastalo veľké prepúšťanie z dôvodu platnosti Zákonníka práce od prvého januára 2013, je možno pravdivý podľa našich analýz v troch až piatich percentách,“ uviedol na tlačovej besede.

Zamestnávateľ, ktorý podľa šéfa KOZ vedel, že od februára alebo marca tohto roku nebude mať zákazky, tak zamestnancov prepustil už v decembri vlaňajška.

Tak sa totiž vyhol súbežnému vyplateniu odstupného popri využití výpovednej lehoty.

Argumentujú štatistikami

Šéf KOZ poukázal aj na štatistiky o prítoku nezamestnaných do evidencie úradov práce za december minulého roka v porovnaní s decembrom 2011.

V decembri 2011 do evidencie nezamestnaných podľa Kollára pribudlo 26,7 tisíca osôb. „Vtedy to boli dôvody ekonomické, nedostatku výroby a recesie,“ povedal. V decembri vlaňajška, kedy sa ako dôvod prepúšťania uvádza Zákonník práce, do evidencie nezamestnaných prišlo 17,7 tisíca ľudí.

Medziročne tak prítok do evidencie úradov práce bol nižší o 9 tisíc osôb. „Odrazu teraz to nespôsobila ekonomika, ale Zákonník práce,“ upozornil prezident KOZ.

Preto vyjadrenia o tom, že za rastúcou nezamestnanosťou sú zmeny v pracovnom kódexe, považuje za demagogické. Vývoj miery nezamestnanosti podľa neho najviac ovplyvňuje ekonomická situácia.

Nezamestnanosť je najvyššia od mája 2004

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v decembri minulého roka medzimesačne vzrástla o 0,50 percentuálneho bodu na 14,44 %.

Nezamestnanosť tak bola na konci minulého mesiaca naďalej najvyššia od mája 2004, kedy dosiahla 14,47 %.

Ako ďalej informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), medziročne sa miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac zvýšila o 0,85 percentuálneho bodu. Počet uchádzačov o zamestnanie schopných ihneď nastúpiť do práce dosiahol 390 111 osôb. Medzimesačne sa tak zvýšil o 13 473 osôb a medziročne vzrástol o 27 683 osôb.

Atentát na slovenskú ekonomiku má podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša svoje prvé obete a ekonomika krváca.

Počet ľudí bez práce ešte vzrastie

Nezamestnanosť na Slovensku na rekordnej úrovni 14,44 % je podľa predsedu KDH Jána Figeľa najmä výsledkom opatrení vlády Roberta Fica, ako je zvyšovanie daní a odvodov, či škodlivé zásahy do Zákonníka práce. „Vláda nepriniesla žiadne inovatívne, motivujúce, ozdravujúce opatrenia, skôr naopak,“ povedal minulý týždeň.

Súčasný kabinet podľa Figeľa nepomáha živnostníkom a ľuďom pracujúcim na dohody, ale namiesto toho dáva umelé a deformujúce stimuly pre zahraničné firmy. „Politika, ktorá prináša rekordnú nezamestnanosť, je antisociálna,“ uviedol líder KDH.

Aj predseda SaS Richard Sulík upozornil na to, že nezamestnanosť na Slovensku vzrástla na 14,4 % aj pre zlé rozhodnutia vlády Roberta Fica. Ako uviedol, vo svete je kríza a rozhodnutia strany Smer-SD tento stav ešte viac zhoršujú. „Žiaľ, nezamestnanosť bude ďalej rásť,“ dodal Sulík.

Zvyšujúca sa miera nezamestnanosti na Slovensku podľa premiéra Roberta Fica nie je prekvapením, keďže nezamestnanosť narastá v celej eurozóne.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...