Nezamestnanosť v eurozóne ostane vysoká, tvrdí Posen

10.4.2012

WILLIAMSTOWN 10. apríla (WEBNOVINY) – Nedávne opatrenia Európskej centrálnej banky (ECB) v oblasti monetárnej politiky neovplyvnia mieru nezamestnanosti v eurozóne a tá ostane s výnimkou Nemecka v nasledujúcich dvoch rokoch na vysokej úrovni.

V pondelok o tom informoval predstaviteľ britskej centrálnej banky Bank of England (BoE) Adam Posen. „Prinajlepšom do polovice roku 2014 bude väčšina krajín eurozóny čeliť stabilne vysokej miere nezamestnanosti,“ povedal Posen.

Napriek tomu by nezamestnanosť v Nemecku mala v sledovanom období klesnúť pod hranicu 5 %. V marci tohto roka bola v Nemecku miera nezamestnanosti podľa sezónne upravených údajov vo výške 6,7 %. Dostala sa tak na 20-ročné minimum. „Prirodzená miera nezamestnanosti je v Nemecku na úrovni okolo 5 % a do polovice roku 2014 by pod ňu mala klesnúť. To by mohlo naštartovať infláciu,“ povedal Posen.

Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne vo februári vzrástla na 10,8 % z januárových 10,7 % a v celej EÚ sa zvýšila na 10,2 % z úrovne 10,1 % v prvom mesiaci roka. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat. Úrad odhaduje, že vo februári bolo v EÚ bez zamestnania 24,550 mil. ľudí. Z tohto počtu bolo 17,134 mil. nezamestnaných v eurozóne.