Nezamestnanosť v Grécku sa vyšplhala na rekordné číslo

8.11.2012

ATÉNY 8. novembra (WEBNOVINY) – Miera nezamestnanosti v Grécku rástla 39. mesiac za sebou a podľa údajov, ktoré zverejnil vo štvrtok štatistický úrad krajiny, sa v auguste vyšplhala na 25,4 %.

To predstavuje viac ako dvojnásobok priemeru eurozóny na úrovni 11,5 %. Grécko prežíva už piaty rok hospodárskeho poklesu, k čomu prispievajú aj úsporné opatrenia vlády. Od začiatku recesie sa ekonomika podľa odhadov zmenšila zhruba o pätinu a nezamestnanosť vzrástla viac ako trojnásobne.

Bez práce bolo v auguste 1,27 mil. Grékov, čo bolo o 38 % viac ako v rovnakom mesiaci vlaňajška. Miera nezamestnanosti vo vekovej kategórii 15 až 24 rokov vyskočila na 58 % z úrovne 20 % v auguste 2008.
Grécka ekonomika podľa odhadov klesne aj v roku 2013.

Vláda v Aténach v budúcom roku počíta s rozpočtovými škrtmi a zvyšovaním daní v celkovom objeme 9,4 mld. eur, aby splnila podmienky na uvoľnenie ďalšej časti medzinárodnej finančnej pomoci.

Podľa štatistického úradu EÚ Eurostat malo Grécko v rámci únie v auguste druhú najvyššiu mieru nezamestnanosti po Španielsku, kde sa pohybovala na úrovni 25,5 %.