Nezamestnanosť v Grécku stúpa na rekordné hodnoty

ATÉNY 10. mája (WEBNOVINY) – Nezamestnanosť mladých v Grécku vo februári stúpla na rekordných 64 %, čo je dôkazom zlého stavu ekonomiky napriek známkam zlepšenia podnikateľskej nálady. Vyplýva to z informácií zverejnených vo štvrtok.

Atény už znížili minimálnu mzdu pre ľudí do 25 rokov o 32 % na približne 500 eur v snahe motivovať zamestnávateľov.

Počet mladých ľudí bez práce však naďalej stúpa, a to napriek náznakom toho, že to najhoršie majú Gréci už za sebou.

„Prácu si hľadám od roku 2010 a je to extrémne ťažké. Väčšina zamestnávateľov si svoje potreby pokryje stážistami a nepotrebuje nikoho prijímať natrvalo,“ povedala agentúre Reuters 24-ročná absolventka fyzioterapie Angeliki Zervová.

Celková nezamestnanosť v krajine je pritom viac ako dvakrát vysoká v porovnaní s celoeurópskym priemerom, ktorý v marci dosiahol 12,1 %.

Celková nezamestnanosť podľa štvrtkových zverejnených údajov vo februári stúpla na rekordných 27 %, mladých ľudí do 25 rokov je bez práce 64,2 %, čo je oproti januáru nárast o 5 percentuálnych bodov. Od začiatku dlhovej krízy v roku 2009 sa miera nezamestnanosti v Grécku takmer strojnásobila, čo dolieha aj na hospodárstvo krajiny, ktoré prechádza šiestym rokom recesie. Jej výhľad pritom podľa štvrtkovej správy ratingovej agentúry Moody’s napriek pokroku v uplynulých mesiacoch ostáva neistý.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...