Nezamestnanosť v Írsku v štvrtom kvartáli klesla

DUBLIN 27. februára (WEBNOVINY) – Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Írsku v štvrtom kvartáli klesla na 14,2 % a očakáva sa, že v tomto roku sa bude ďalej znižovať.

Nezamestnanosť v krajine, ktorá sa v prvom kvartáli minulého roka vyšplhala na najvyššiu úroveň od vypuknutia finančnej krízy 15 %, klesala v závere minulého roka už tretí kvartál po sebe. V treťom kvartáli bola miera nezamestnanosti na úrovni 14,6 %.

Z údajov, ktoré zverejnil v stredu štatistický úrad krajiny, ďalej vyplýva, že počet žiadateľov o dávky v nezamestnanosti klesol vo februári o 1 400 na sezónne upravených 428 800 osôb a odhadovaná miera nezamestnanosti za druhý mesiac tohto roka tak bola na úrovni 14,1 %.

Írska ekonomika vlani podľa centrálnej banky pravdepodobne posilnila o 0,7 %. Pre tento rok banka upravila svoju prognózu pre rast írskej ekonomiky smerom nadol, čo zdôvodnila očakávaným poklesom dopytu zo strany kľúčových obchodných partnerov.

Domáci dopyt by mal naopak pokračovať v pomalej stabilizácii. Podľa aktualizovanej prognózy sa má ekonomika tento rok zväčšiť o 1,3 % namiesto pôvodne uvádzaných 1,7 %. Oficiálne údaje o hrubom domácom produkte Írska za rok 2012 majú byť známe v marci.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...