Nezamestnanosť v Španielsku dosiahla nový rekord

27.7.2012

MADRID 27. júla (WEBNOVINY) – Nezamestnanosť v Španielsku sa dostala najvyššie od návratu krajiny k demokracii v polovici 70. rokov minulého storočia.

Miera nezamestnanosti podľa údajov, ktoré zverejnil v piatok štatistický úrad krajiny, v druhom kvartáli vzrástla na 24,6 % z úrovne 24,4 % v prvom kvartáli a dostala sa najvyššie od roku 1976. Bez práce bolo v druhom štvrťroku 5,7 mil. Španielov.

Španielska ekonomika stagnuje, resp. nachádza sa v recesii od začiatku roka 2008, kedy kľúčový realitný sektor krajiny stratil prístup k lacným úverom.

Ekonomika sa vrátila do recesie v prvom kvartáli tohto roka a podľa odhadov v nej zotrvá aj počas roku 2013. Vláda v Madride minulý týždeň uviedla, že prinajmenšom do roku 2015 miera nezamestnanosti neklesne výrazne pod úroveň 22 %.

Takmer tretina z celkového počtu nezamestnaných v eurozóne pochádza zo Španielska, kde nezamestnanosť dolieha najmä na mladých ľudí. Podľa údajov štatistického úradu EÚ Eurostat je vo vekovej skupine do 26 rokov bez práce každý druhý Španiel.