Nezamestnanosť v USA sa môže dostať do normálu v roku 2016

SAN FRANCISCO 7. júna (WEBNOVINY) – Ak by americká ekonomika vytvárala pracovné miesta súčasným tempom, trh práce by sa kompletne zotavil koncom roka 2016.

Vyplýva to z vo štvrtok zverejnených nových odhadov pobočky federálnej centrálnej banky (Fed) v Chicagu.

„Keďže miera nezamestnanosti je dlhodobo vysoká, zásadné zlepšenie situácie na pracovnom trhu si bude vyžadovať rast počtu pracovných miest, ktorý bude výrazne vyšší, ako je trend,“ píše sa v správe, ktorú pripravili viceguvernér chicagskeho Fedu Daniel Aaronson a obchodný ekonóm Scott Brave.

Podľa ich výskumu na udržanie súčasnej úrovne nezamestnanosti stačí, aby v ekonomike vzniklo mesačne len okolo 80 tis. pracovných miest. Obrovské straty na pracovnom trhu spôsobené krízou a následná recesia však znamenajú, že hospodárstvo musí vytvoriť viac ako dvakrát toľko, 195 tis. pracovných miest mesačne, aby nezamestnanosť do štyroch rokov klesla na normálnu úroveň.

Americká ekonomika vytvára od januára v priemere 196 tis. pracovných pozícií mesačne, za máj sa však predpokladá pokles na 170 tis. Ekonómovia predpokladajú, že to súčasnej miere nezamestnanosti na úrovni 7,5 % nepomôže a predstavitelia Fedu nechcú svoj stimulačný program nákupu dlhopisov ukončiť skôr, než sa na trhu práce neprejaví zásadnejšie zlepšenie.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...