Nezamestnanosť vo Francúzsku stúpla na 16-ročné maximum

5.12.2013

PARÍŽ 5. decembra (WEBNOVINY) – Miera nezamestnanosti vo Francúzsku v treťom kvartáli vzrástla na viac ako šestnásťročné maximum 10,9 %. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad krajiny INSEE. V druhom štvrťroku bola nezamestnanosť vo Francúzsku podľa nadol revidovaných údajov na úrovni 10,8 %. Pôvodný odhad hovoril, že miera nezamestnanosti za apríl až jún bola vo výške 10,9 %.

Nezamestnanosť vo Francúzsku podľa metodiky Medzinárodnej organizácie práce (MOP) sa v treťom štvrťroku priblížila k historickému maximu z roku 1997 na úrovni 11,2 %. Miera nezamestnanosti podľa národnej metodiky bez zahrnutia zámorských území, ktorej sa venuje väčšia pozornosť, v treťom štvrťroku stúpla na 10,5 % z úrovne 10,4 % v druhom kvartáli.

Nepriaznivý vývoj na trhu práce zvyšuje tlak na francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda v rámci jeho snahy o zníženie nezamestnanosti. Hollande bojuje o to, aby dodržal svoj sľub, že do konca roka dosiahne pokles nezamestnanosti.

Správy o tom, že firmy znižujú počet pracovníkov však naďalej dominujú v rámci hlavných titulkov francúzskych médií a obavy z nezamestnanosti podľa nedávnych prieskumov negatívne vplývajú na spotrebiteľskú dôveru.