Nezamestnanosť vo Francúzsku stúpne, napriek sľubu Hollanda

PARÍŽ 23. mája (WEBNOVINY) – Počet ľudí bez práce sa vo Francúzsku v roku 2014 opäť zvýši. Informoval o tom vo štvrtok štátny fond pre výplatu dávok v nezamestnanosti (UNEDIC), čím spochybnil záväzok prezidenta Francoisa Hollanda zastaviť do konca tohto roku trend zvyšovania počtu nezamestnaných.

Rast počtu ľudí bez práce znamená, že fondu bude tento rok chýbať na výplatu dávok 4,8 mld. eur po tom, čo vlani skončil v deficite 2,7 mld. eur.

Dávky v nezamestnanosti sa financujú z príspevkov, ktoré do fondu odvádzajú zamestnanci a zamestnávatelia. Akékoľvek výpadky vo financovaní musí UNEDIC riešiť vydaním dlhopisov, za ktoré ručí vláda. Záväzky fondu tak zvyšujú celkový deficit verejných financií druhej najväčšej ekonomiky eurozóny.

Francúzsko má jeden z najveľkorysejších systémov podpory v nezamestnanosti na svete. V závislosti od predchádzajúcej mzdy sa môžu dávky vyšplhať na 7 tis. eur za mesiac a nezamestnaní nad 50 rokov ich môžu poberať 36 mesiacov. Dlh fondu UNEDIC by mal v roku 2014 vzrásť na 24,1 mld. eur z tohtoročných odhadovaných 18,5 mld. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...