Nezávislosť ECB je trocha spochybnená, tvrdí nemecký politik

10.9.2012

BERLÍN 10. septembra (WEBNOVINY) – Nový plán Európskej centrálnej banky (ECB) v oblasti kupovania dlhopisov spochybňuje jej nezávislosť a dotýka sa hraníc jej mandátu.

Povedal to v pondelok významný predstaviteľ kresťanských demokratov nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

„Pretože intervencia ECB (na dlhopisových trhoch) závisí od politicky determinovaných programov, nezávislosť ECB je trocha spochybnená,“ povedal Volker Kauder, šéf frakcie Kresťansko-demokratickej únie (CDU) v dolnej komore nemeckého parlamentu.

Kauder, podobne ako Merkelová, zdôraznil, že pomoc ECB problémovým štátom bude prísne podmienená prijatím úsporných opatrení.

„Každá intervencia ECB nesie so sebou riziká. Ak by sa však nič nepodniklo, situácia by sa nezlepšila. Na druhej strane, rozpad eura by bol nevyčísliteľne nákladnejší,“ povedal.

Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok rozhodla, že zadlžené štáty eurozóny podporí novými nákupmi dlhopisov. Prezident ECB Mario Draghi uviedol, že cieľom je obnoviť rovnováhu na dlhopisových trhoch a zabrániť „neodôvodneným“ obavám o budúcnosť spoločnej meny. V rámci programu zameraného na sekundárne trhy si banka nestanovila limit na to, koľko vládnych dlhopisov môže nakúpiť.