Nitriansky kraj opäť znížil cenu za nemocnicu v Šali

31.10.2012

NITRA 31. októbra (WEBNOVINY) – Nitriansky samosprávny kraj sa opäť pokúša predať bývalú nemocnicu v Šali.

Tentoraz znížil cenu určenú podľa znaleckých posudkov o 20 percent. Najprv sa kraj snažil nemocnicu predať ako celok. Vypísal tri verejné súťaže, no žiaden záujemca sa neprihlásil. Potom pristúpil k jej predaju po šiestich častiach.

Keďže sa opäť nikto neprihlásil, išiel kraj v ďalšej súťaži s cenou dole o desať percent. Zo šiestich logických celkov sa podarilo predať jeden – garáže s priľahlými pozemkami. Teraz kraj znížil cenu o 20 percent, celková suma za päť logických celkov je tak 3 999 020 eur. Najväčšiu časť z toho tvorí hlavná budova nemocnice s priľahlým parkom s cenou 3 136 000 eur.

Nemocničný park sa snaží už dlhší čas získať mesto Šaľa, keďže mestský park v Šali absentuje. Získať ho najprv chcelo za symbolické euro, potom ponúklo na zámenu pozemky pod cestami druhej a tretej triedy. Aj táto ponuka bola podľa predsedu kraja Milana Belicu nevýhodná.

„My sme zo zákona zodpovední za to, aby sme spravovali dubiózny majetok efektívne. Nemôžeme ho len tak dať do daru mestu,“ povedal. Za záchranu nemocničného parku spísali pred časom obyvatelia Šale petíciu, vyzbierali 4 100 podpisov.

Obávajú sa, že dôsledkom predaja nemocnice po častiach bude jeho zánik. „Ak sa to nepodarí predať, aj tak bude len ten park, veď my tam nebudeme ani zemiaky sadiť, ani kapustu predávať,“ reagoval Belica.

Primátor Šale a zároveň krajský poslanec Martin Alföldi si myslí, že najväčší logický celok, ktorý tvorí nemocnica s najväčšou časťou parku, sa nepodarí predať ani v ďalšej súťaži. Podmienkou kraja totiž je zachovanie zdravotnej starostlivosti.

V súčasnosti ešte v budove sídlia súkromní ambulantní lekári. Prevádzka nemocnice sa skončila k 30. septembru 2010. Otázka zachovania parku je podľa Alföldiho stále otvorená, kým kraj majetok nepredá.