Nízky stav zásob plynu na Ukrajine ohrozuje dodávky do EÚ

MOSKVA 14. novembra (WEBNOVINY) – Ukrajina nemá dosť zemného plynu vo svojich zásobníkoch, aby cez prichádzajúce zimné obdobie zabezpečila bezproblémový tranzit paliva do Európy. Informuje o tom vo štvrtok ruský energetický gigant Gazprom, pričom situáciu nazýva „katastrofou“.

„Naši ukrajinskí kolegovia natlačili do svojich podzemných zásobníkov iba 17,6 mld. kubických metrov, čo je príliš málo… V situácii, akou je táto, tranzit plynu z Ruska v zime nie je možný,“ povedal Vitalij Markelov, námestník šéfa Gazpromu. Cez Ukrajinu prúdi približne polovica ruských dodávok zemného plynu do Európy.

Ukrajinský minister energetiky Eduard Stavický v stredu vyhlásil, že Kyjev sa do konca tohto roka zaobíde bez ruského plynu. Ruský denník Kommersant už v utorok informoval, že Ukrajina má dostatok zásob a dovoz plynu z Ruska pravdepodobne do konca roka neobnoví. Rozhodnutie firmy Naftogaz z minulého piatka zastaviť dovoz by mohol Kyjev podľa denníka prehodnotiť iba v prípade výnimočne chladného počasia.

Ukrajina, ktorá pre tento rok plánovala doviesť pre svoje vlastné potreby 27,3 mld. kubických metrov plynu, vrátane 26 mld. kubických metrov z Ruska, mala vo svojich podzemných zásobníkoch ku koncu októbra približne 19 mld. kubických metrov plynu. Z Poľska dováža 4,4 mil. kubických metrov a z Maďarska 4 mil. kubických metrov denne.

Kyjev platí za plyn z Ruska približne 400 USD za tisíc kubických metrov, čo je jedna z najvyšších cien v Európe. Kyjev preto žiada Moskvu o zmiernenie podmienok. Tento spor vyvolal obavy z novej vojny o cenu plynu, podobnej ako boli tie počas zimných období v roku 2006 a v roku 2009, ktoré spôsobili prerušenie dodávok na Ukrajinu a do zvyšku Európy.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...