Nová česká vláda zvýšila minimálnu mzdu

PRAHA 17. júla (WEBNOVINY) – Jedným z prvých opatrení novej českej vlády ľavicového premiéra Jiřího Rusnoka bolo v utorok zvýšenie minimálnej mzdy.

Informovala o tom tlačová agentúra ČTK. Kabinet odhlasoval zvýšenie minimálneho zárobku o 500 českých korún (CZK) na 8 500 CZK.

Minimálnu mzdu v Českej republike poberá približne 120 tis. ľudí, čo je približne 1 % obyvateľov.

Podľa ČTK pritom ide o jej prvé zvýšenie od roku 2007, keďže predchádzajúca stredopravicová vláda roky odmietala žiadosti odborov o zvýšenie.

Vláda premiéra Rusnoka pred týždňom nahradila kabinet Petra Nečasa, ktorý z postu odstúpil v dôsledku korupčného škandálu. Rusnok bol v minulosti ministrom financií a je dlhodobým spojencom prezidenta Miloša Zemana. Nemá však podporu parlamentných strán a pravdepodobne prehrá hlasovanie o dôvere naplánované na 8. augusta. Jeho vláda však pravdepodobne bude fungovať až dovtedy, kým sa politici s prezidentom dohodnú na novej vláde, alebo kým český parlament neschváli predčasné voľby.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...