Nová francúzska vláda zvráti dôchodkovú reformu

1.6.2012

PARÍŽ 1. júna (WEBNOVINY) – Nová francúzska vláda umožní skorší odchod do dôchodku zamestnancom, ktorí odpracovali viac ako 40 rokov.

Čiastočne tým zvráti dôchodkovú reformu z dielne predchádzajúceho vládneho kabinetu.

Dekrét o znížení dôchodkového veku na 60 rokov pre ľudí, ktorí odpracovali 41 rokov, dostane vládny kabinet na schválenie 6. júna.

Uviedol to v piatok pre televíznu stanicu BFM TV francúzsky premiér Jean-Marc Ayrault s tým, že na presadenie zmeny nie je potrebné prijatie osobitného zákona.

„Je to pre ľudí, ktorí začali veľmi skoro vykonávať ťažkú prácu a do systému prispievali veľa rokov,“ povedal Ayrault. Úprava dôchodkovej reformy bola kľúčovou témou volebnej kampane socialistického prezidenta Francoisa Hollandea, ktorý nastúpil do úradu v polovici mája po víťazstve nad svojím konzervatívnym predchodcom Nicolasom Sarkozym.

Zvýšenie veku, v ktorom si môžu pracujúci vo Francúzsku nárokovať plný dôchodok na 62 zo 60 rokov presadila v roku 2010 administratíva prezidenta Sarkozyho. Finančné trhy, ktoré vyjadrovali obavy o udržateľnosť francúzskych verejných financií, v tom čase reformu privítali.

Ayrault uviedol, že zmeny v penzijnom systéme bude vláda financovať vyššími odvodmi, pričom potvrdil odhodlanie udržať rozpočtový schodok krajiny v tomto roku na úrovni 3 % HDP. Vo výročnej správe o stave francúzskych verejných financií Európska komisia v stredu uviedla, že situáciu v penzijnom systéme krajiny bude pozorne monitorovať.