Nová japonská vláda sa chce priblížiť k deflácii

TOKIO 6. januára (WEBNOVINY) – Japonský minister financií Taro Aso v nedeľu zdôraznil, že japonská ekonomika bude potrebovať väčšie monetárne a fiškálne stimuly pre svoje oživenie.

Dodal však, že japonská vláda nebude trvať na uzavretí písomnej politickej dohody s japonskou centrálnou bankou (BOJ) o novom cieli v oblasti inflácie.

Nový japonský premiér Šinzo Abe vyzval BOJ, aby zdieľala s vládou inflačný cieľ na úrovni 2 % a zdvojnásobila tak svoj súčasný cieľ, čím by ukázala svoje rozhodnutie poraziť defláciu v krajine.

Podľa Asa ministri budú mať možnosť diskutovať o monetárnej politike s guvernérom centrálnej banky Masaakim Širakawom v rámci rady pre hospodársku a fiškálnu politiku. Tá bude zasadať minimálne raz mesačne a bude mapovať dlhodobú hospodársku a fiškálnu politiku.

„Kým sa budú uskutočňovať rozhovory (o monetárnej politike) na stretnutiach rady, nie je potrebné uzatvárať politickú dohodu (s centrálnou bankou),“ povedal Aso pre verejnoprávnu stanicu NHK.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...