Nová vláda ničí podnikateľské prostredie, vyhlásila Sas

30.8.2012

BRATISLAVA 30. augusta (WEBNOVINY) – Za štyri mesiace stihla nová vláda schváliť spolu 14 zákonov, ktoré výrazne poškodili podnikateľské prostredie. Na štvrtkovej tlačovej besede to vyhlásili členovia strany SaS.

„Zmeny v Zákonníku práce, vyššie dane a odloženie realizácie projektu Unitas znamenajú horšie podmienky pre zamestnávateľov, čo znamená menej pracovných miest v budúcnosti,“ skonštatoval exminister hospodárstva Juraj Miškov.

Ten si na tlačovú besedu priniesol aj bič, ktorým plánuje z parlamentu vyháňať „každého jedného ministra Ficovej vlády, pokiaľ prinesie ďalší zákon, ktorý poškodzuje podnikateľské prostredie.“

Navrhnuté zmeny v Zákonníku práce, zákona o dani z príjmov a schválené zmeny týkajúce sa odvodov na sociálne a zdravotné poistenie sa podľa Jozefa Mihála nepriaznivo dotknú všetkých, či už malých a veľkých podnikov alebo živnostníkov a zabrzdia tvorbu nových pracovných miest.

„A ak tu budú na Slovensku vznikať nové pracovné miesta, tak len v odborárskych centrálach,“ skonštatoval Mihál.

Navrhované zmeny podľa neho prinesú okrem straty flexibility aj neprimerané práva odborov zasahovať do chodu firmy či výrazné znevýhodnenie dohodárov. Zvýšenie dane z príjmov právnických osôb na 23 % považuje Mihál za opatrenie, ktoré by mohlo odradiť potenciálnych zahraničných investorov od vstupu na Slovensko.

„Okrem doteraz zlého podnikateľského prostredia a nefungujúceho súdnictva sa stratí jedna z posledných výhod, a to bola konkurencieschopná 19-percentná daň,“ skonštatoval.

Navrhovaná reforma štátnej správy ESO podľa poslanca Martina Chrena neprinesie žiadne zmeny. „Zostane rovnaký počet úradníkov, ktorí budú vykonávať rovnaké činnosti, len si pomenia ceduľky na svojich dverách a prípadne sa niektorí z nich presťahujú,“ tvrdí Chren.

V rámci reformy štátnej správy plánujú poslanci SaS predložiť vlastné návrhy, ktoré budú vychádzať z už existujúceho projektu Singapur.

Okrem Zákonníka práce a novely Zákona o dani z príjmov kritizovali členovia SaS aj novelu zákona o bankách, osobitný odvod vybraných finančných inštitúcií a zákon o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Nepriaznivý vplyv na podnikateľské prostredie bude mať podľa nich aj zmena zákona o sociálnom poistení a zákon o úhrade za služby poskytované RTVS, ako aj zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch. Negatívny postoj zaujali aj ku avizovanému zámeru zavedenia jednej zdravotnej poisťovne.