Nové peniaze sa ešte nedostali do reálnej ekonomiky Európy

25.4.2012

BRUSEL 25. apríla (WEBNOVINY) – Mimoriadna likvidita, ktorú Európska centrálna banka (ECB) v posledných mesiacoch napumpovala do bankového systému eurozóny, sa zatiaľ nepremietla do reálnej ekonomiky. Vyhlásil to v stredu prezident ECB Mario Draghi.

„Sme presvedčení, že likvidita sa z centrálnej banky veľmi priblížila k reálnej ekonomike … Samozrejme to neznamená, že to samo osebe zvýši poskytovanie úverov firmám a domácnostiam,“ povedal Draghi na pôde výboru pre hospodárske a menové záležitosti Európskeho parlamentu.

ECB prostredníctvom lacných trojročných úverov európskym finančným domom sprístupnila nové peniaze v objeme vyše 1 bil. eur. Úvery poskytovala v dvoch ponukách, a to v decembri a koncom februára. Lacné úvery od začiatku roka prispeli k zníženiu nákladov na refinancovanie verejného dlhu Talianska a Španielska, keďže niektoré banky využili nové peniaze na kúpu dlhopisov týchto krajín.

Dodatočná likvidita mala tiež podporiť dostupnosť úverov pre firmy a spotrebiteľov. Podľa dostupných údajov však úverová aktivita bánk zostáva naďalej nízka a finančné ústavy v eurozóne radšej novú hotovosť ponechávajú na vkladoch v centrálnej banke.