Novela Zákonníka práce odmení najmä odbory, tvrdí Most-Híd

10.9.2012

BRATISLAVA 10. septembra (SITA) – Navrhovaná novela Zákonníka práce neprináša podľa strany Most-Híd rovnováhu medzi zamestnávateľmi a zamestnancami, tak ako to prezentuje strana Smer- SD a jej jedinou úlohou má byť posilnenie postavenia odborov.

„Táto novela vnáša všetko možné do pracovného prostredia, ale dovolím si tvrdiť, že rovnováhu určite nie. Ak áno, tak akurát potešenie odborárskych bossov v tom, že postavenie odborov neprimerane posilňuje,“ povedal predseda poslaneckého klubu Most-Híd László Sólymos.

Zároveň pokračoval, že nie je známe, koľko percent zamestnancov reálne odbory zastupujú, pričom návrh novely sa k nim stavia tak, ako by ich zastupovali všetkých.

„Je to vlastne odmena Smeru pre odbory a pre odborových bossov za podporu vo voľbách a za podporu vlády,“ povedal Sólymos. Ako ďalej pokračoval, navrhovaná zmena Zákonníka práce prinesie len zvýšenie nákladov pre zamestnávateľov, obmedzí nadčasovú prácu a prácu na dobu určitú.

„Podnikateľské prostredie na Slovensku je zlé a namiesto toho, aby sme ho skúsili stabilizovať a zlepšovať, tak Smer posúva do parlamentu a prijíma také zákony, ktoré idú skôr opačným smerom,“ povedal Sólymos.

Podľa člena predsedníctva strany Gábora Gála, Most Híd má k novele Zákonníka práce hneď niekoľko návrhov, ktoré by ho pomohli vylepšiť. Okrem iného navrhujú, aby zamestnanec počas výpovednej doby nemusel chodiť do práce, ale namiesto toho si aktívne hľadal novú.

Strana je aj za predĺženie referenčného času a teda obdobia, kedy je možné preniesť nadčasy, a to z vládou navrhovaných štyroch mesiacov na šesť, tak ako je to v Európskej únii.

„V priebehu šiestich mesiacov môže zamestnávateľ presunúť tieto nadčasy. Je to dobré aj pre zamestnanca, lebo si udrží prácu a nebude zamestnaný len v sezóne a mimo sezóny nebude musieť byť prepustený,“ povedal Gál. Ako podotkol, Slovensko zavádza rigidnejšie pracovno-právne úpravy, ako má EÚ, a to pri vysokom podiele nezamestnaných.

Novelou Zákonníka práce sa parlament bude zaoberať už na septembrovej schôdzi. „Budeme dávať také pozmeňujúce návrhy, ktoré uvoľnia ten tlak, ktorý teraz tento návrh bude vyvíjať na zamestnávateľov i zamestnancov. Aby sa proste splnil základný rozmer, aby sme vytvorili takú právnu normu, ktorá vytvorí také prostredie, ktoré stimuluje zamestnávateľov, aby zamestnávali ľudí a nie opačne,“ uviedol Sólymos na záver.