Noví mobilní operátori na český trh nevstúpia

20.11.2013

PRAHA 20. novembra (WEBNOVINY) – Traja existujúci operátori v Česku, spoločnosti Telefónica Czech Republic, T-Mobile a Vodafone, si v aukcii rozdelili frekvencie siete 4G. V utorok o tom informoval český telekomunikačný úrad (ČTÚ). Do českého štátneho rozpočtu pritečie 8,5 mld. českých korún (CZK).

Ďalší dvaja potenciálni noví operátori, spoločnosti Revolution Mobile a Sazka Telecommunications, nezískali žiadne frekvencie, nový operátor teda na český trh nevstupuje. „Noví operátori sa držali stratégie, ktorá im nepriniesla žiadne frekvencie,“ povedal hovorca ČTÚ Martin Drtina. Spoločnosť T-Mobile zaplatila za svoje frekvencie celkovo 2,6 mld. CZK, Vodafone zaplatila 3,1 mld. CZK a Telefónica zaplatila 2,8 mld. CZK.

Súčasťou nadnárodnej skupiny firiem Deutsche Telekom Group je spoločnosť Slovak Telekom. Jej majoritným akcionárom je spoločnosť Deutsche Telekom AG s podielom 51 % akcií. Slovenská republika zastúpená Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky vlastní 34 % akcií a Fond národného majetku Slovenskej republiky 15 % akcií.

Telefónica pôsobí aj na Slovensku. Prostredníctvom spoločnosti Telefónica Slovakia poskytuje mobilné služby pod značkou O2. Na slovenský trh vstúpila rozhodnutím výberovej komisie Telekomunikačného úradu SR v roku 2006 a svoju komerčnú prevádzku začala 2. februára 2007.