Nový rozpočet len prehĺbi problémy Slovákov, tvrdí Ján Figeľ

11.10.2013

BRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) – Návrh budúcoročného štátneho rozpočtu podľa predsedu KDH Jána Figeľa nerieši ťažkosti ľudí, ale ich naopak prehlbuje.

Rozpočet nerieši nezamestnanosť, zadlžuje obyvateľov a prijíma nesystémové jednorazové opatrenia, ktoré konsolidáciu alebo ozdravenie verejných financií brzdia, uviedol Figeľ na piatkovej tlačovej besede.

Podľa podpredsedu hnutia Miloša Moravčíka aj napriek tomu, že vláda hovorí o šetrení, na výdavkoch bude míňať o 220 miliónov eur viac. Rozpočtované výdavky tak dosiahnu 17,22 miliardy eur.

Ako Moravčík dodal, pôvodný návrh rozpočtu počítal s úsporami vo výške 400 miliónov eur, no v rozpočtoch ministerstiev je nakoniec o 350 miliónov eur viac.

Vláda poškodila živnostníkov i dohodárov

Dodal tiež, že najdôležitejší sociálno-ekonomickí partneri sa k rozpočtu vyjadriť nemohli, alebo neboli akceptované ich zásadné pripomienky. „Jediní, ktorí súhlasili s Ficom, sú predáci odborových zväzov, s ktorými majú politickú dohodu,“ uviedol Figeľ.

V minulom roku podľa predstaviteľov KDH prijala vláda mnohé rozhodnutia vo forme rozpočtových opatrení a poškodila tým živnostníkov, brigádnikov a dohodárov.

V návrhu rozpočtu vláda neprináša žiadne systémové opatrenia, aby vyriešila problém nezamestnanosti, naopak, navrhuje zvýšenie daňového zaťaženia zavedením daňových licencií. „Dane a daňové úniky zostanú extrémne vysoké,“ predpovedá Figeľ.

Predseda KDH upozornil aj na zadlženosť Slovenska, ktorú označil za rekordnú.

„Zadlženosť Slovenska stúpne o 3,5 miliardy eur a dosiahne avizovaných takmer 57 % hrubého domáceho produktu,“ povedal Figeľ. Na jedného obyvateľa tak v budúcom roku bude dlh predstavovať 8-tisíc eur, na jednu domácnosť 22,5-tisíca eur.

Viac o rozpočte 2014:

Schválený rozpočet je podľa Roberta Fica pokrízový

Envirorezort bude mať o tretinu nižší rozpočet

Rezort spravodlivosti si prilepší, viac pôjde na väzenstvo

Vláda ukrojila aj z budúcoročného rozpočtu pre školstvo

Rozpočet ministerstva vnútra sa zvýši o 124 percent

Na obranu pôjde jedno percento hrubého domáceho produktu

Na slovenskú kultúru pôjde z rozpočtu menej peňazí

Úrad vlády dostane budúci rok o 15 percent menej

Rozpočet parlamentu sa zvýši, nakúpia aj počítače

Rezort diplomacie bude mať budúci rok menej peňazí

Figeľ upozornil aj na platbu za poistenca štátu na zdravotné poistenie, ktorá je aktuálne na úrovni 4,25 % z priemernej mzdy spred dvoch rokov. „Vláda pritom garantovala na tento rok úroveň 5 %,“ povedal Figeľ. Navrhovaný rozpočet túto úroveň znižuje na 3,83 %.

Návrh rozpočtu, ktorý vo štvrtok schválil vládny kabinet, je podľa premiéra Roberta Fica rozpočtom sociálneho zmieru, je zodpovedný, solidárny a pokrízový.

Premiér zároveň po schválení návrhu rozpočtu vyzdvihol, že rozpočet plne rešpektuje záväzok znížiť deficit verejných financií pod 3 % hrubého domáceho produktu a zároveň po niekoľkých rokoch prvýkrát umožnil rozmraziť platy vo verejnej správe. Viac sa dočítate TU.

Video: Premiér Fico: Končí sa obdobie zmrazovania platov