Nový zákon môže vyhnať slovenské potraviny z pultov

18.9.2012

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Opoziční poslanci Národnej rady SR v utorňajšej rozprave ostro kritizovali návrh zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných reťazcoch. Poslanec za stranu SaS Martin Chren označil návrh zákona za škodlivý a nedokonalý.

Podľa jeho slov, príliš reštriktívne podmienky len odradia reťazce od uzatvárania vzťahov s domácimi dodávateľmi, čím sa podiel slovenských potravín na pultoch obchodov ešte viac zníži.

Za podstatu problému nepriaznivého postavenia dodávateľov označil Chren zlú dotačnú politiku Európskej únie (EÚ), pre ktorú slovenskí výrobcovia nevedia konkurovať zahraničným tovarom.

Nadmerná regulácia bývalej vlády uškodila

Zodpovednosť za pokles podielu slovenských potravín pripísal bývalej vláde Roberta Fica, počas ktorej sa podľa Chrena podiel domácich potravín znížil takmer o pätinu, z 56 % v roku 2008 na vlaňajších 47 %. Dôvodom bola podľa neho snaha o nadmernú reguláciu obchodu na Slovensku.

Bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon snahu zlepšiť vyjednávaciu silu dodávateľov ocenil, avšak spomínaný zákon ostro kritizuje. „Aj cesta do pekla je vydláždená dobrým úmyslom,“ vyhlásil Simon. Za problém označil nejasnú definíciu pojmu „slovenský výrobok“.

Zdôrazňuje, že v súčasnosti reťazce považujú za slovenský výrobok aj klobásu vyrobenú na Slovensku z dánskeho mäsa. Za slovenský produkt by sa dal podľa Simona považovať len taký, ktorý by obsahoval viac než 50 % surovín pochádzajúcich z územia SR.

Problémom sú nadnárodné firmy

Ďalšou nevýhodou novej legislatívy je podľa Simona platnosť len na území Slovenska. „Keď chceme riešiť tento problém, tak ho musíme riešiť na nadnárodnej úrovni,“ uviedol Simon.

Dodal, že všetky obchodné reťazce sú nadnárodné korporácie, ktoré nemajú problém uzavrieť dodávateľsko-odberateľské vzťahy v zahraničí.

„V tej chvíli bude prístup slovenských dodávateľov do obchodných reťazcov ešte horší,“ myslí si Simon.
Cieľom nového zákona je presadzovanie opatrení, ktoré by zamedzili zneužívaniu ekonomického postavenia odberateľa na vnútornom trhu s potravinami vyžadovaním iba jednostranne výhodných obchodných podmienok.

Za zakotvenie neprimeranej podmienky do obchodného vzťahu budú právnickým alebo fyzickým osobám hroziť pokuty od 10 do 300 tis. eur. Neprimeranou podmienkou sa stane napríklad požadovanie poplatku za zaradenie do registra dodávateľom zaradenie potraviny do evidencie predávaných výrobkov, ako aj peňažné plnenie za neposkytnuté služby.