Núdzový režim v USA pokračuje, súperiace strany sa nezhodli

14.10.2013

WASHINGTON 14. októbra (WEBNOVINY) – V rokovaniach o zvýšení dlhového stropu a odblokovaní federálnej vlády v USA sa prejavujú náznaky kompromisu, nezhody však pretrvávajú v otázke konkrétneho časového plánu a úrovni vládnych výdavkov.

Vodca demokratickej väčšiny v Senáte Harry Reid po stretnutí s lídrom republikánov v hornej komore Kongresu Mitchom McConnellom uviedol, že rozhovory boli produktívne a mali by priniesť pozitívny výsledok. Bližšie údaje k obsahu rokovaní neposkytol.

Demokratický senátor Dick Durbin predtým uviedol, že jeho strana navrhuje dočasné zvýšenie dlhového stropu s účinnosťou do marca alebo apríla budúceho roka. Podľa skorších vyjadrení republikánov by mal nový dočasný dlhový limit platiť iba šesť týždňov.

Odporúčame aj:

Rozpočtová kríza v USA stále pokračuje

V USA otvoria Sochu slobody, hoci rozpočet je v nedohľadne

Nútené voľno v USA straší gigantov, rozpočet je vo hviezdach

USA sú v núdzovom režime, milión ľudí má nútené voľno

Núdzový režim v USA pokračuje, súperiace strany sa nezhodli

Rozpočtový spor medzi demokratmi a republikáni spôsobil, že federálna vláda v USA funguje už druhý týždeň v obmedzenom režime a státisíce vládnych zamestnancov muselo nastúpiť na neplatenú dovolenku.

Bez dohody o zvýšení dlhového limitu hrozí, že USA sa po 17. októbri prepadnú do platobnej neschopnosti. Dlhový limit krajiny je v súčasnosti na úrovni 16,7 bilióna USD.