O konverzii hypoték v Maďarsku bude rozhodovať ústavný súd

2.12.2013

BUDAPEŠŤ 2. decembra (WEBNOVINY) – Maďarská vláda požiada ústavný súd, aby rozhodol, či konverzia úverov v zahraničných menách môže byť protiústavná a taktiež, či sa môže upraviť pomocou nových zákonov. Informovala o tom agentúra MTI. Návrh na ústavný súd podáva ministerstvo spravodlivosti.

Súd by sa mal venovať ustanoveniu, ktoré hovorí o tom, že Maďarsko musí zabezpečiť podmienky pre spravodlivú hospodársku súťaž, zároveň musí konať proti zneužitiu dominantného postavenia na trhu a chrániť spotrebiteľov. Ministerstvo chce od súdu, aby rozhodol, či niektoré z podmienok môžu byť protiústavné. Sporné by mohlo byť napríklad to, že riziko strát spojené s pohybom výmenného kurzu by mali znášať banky.

Stotisíce obyvateľov Maďarska bojujú s problémami pri splácaní hypotekárnych úverov vo švajčiarskych frankoch. Tie boli pred začiatkom krízy v roku 2008 obľúbenou nízkoúrokovou voľbou, splátky ale neskôr dramaticky narástli pre pokles hodnoty maďarského forintu. Podľa vlády by dlžníkom mali klesnúť mesačné splátky o 15 až 20 % a konverziu úverov chce rozložiť na 3 až 5 rokov. Vláda zdôrazňuje, že majitelia úverov v cudzej mene nemôžu byť zvýhodnení na úkor ľudí, ktorí sa zadlžili vo forintoch.

Maďarské banky, ktoré sú prevažne v zahraničných rukách, sa obávajú, že vládne plány na pomoc dlžníkom by mohli v konečnom dôsledku viesť k rýchlej konverzii viac než 10 mld. CHF. To by podľa finančných domov spôsobilo vysoké straty a ďalej podkopalo maďarskú menu. Výmena úverov z roku 2011 priniesla bankám stratu približne 1 mld. eur. Medzi banky, ktoré by nútená konverzia zasiahla najťažšie, patria rakúske finančné domy Erste a Reiffeisen, nemecká Bayerische Landesbank alebo talianska Intesa Sanpaolo.