O ropovode cez Bratislavu do Rakúska klamú, tvrdia aktivisti

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) – Občianske združenie Nie ropovodu tvrdí, že Ministerstvo hospodárstva (MH) SR alebo spoločnosť Transpetrol klamú verejnosť o výstavbe ropovodu cez Bratislavu do Rakúska.

„Minister hospodárstva (Tomáš Malatinský – pozn. red.) sa počas stretnutia so županom vyjadril, že nie je nič rozhodnuté a je možnosť, že v hre je stále Karpatský koridor,“ uviedol na stredajšej tlačovej konferencii Miroslav Dragún, predseda občianskeho združenia Nie ropovodu.

Podľa jeho vyjadrení sa aktivisti v utorok dozvedeli, že rezort hospodárstva už na rakúskej strane celkovo preinvestoval cez spoločnosť Bratislava-Schwechat Pipeline (BSP) 12,5 mil. eur, z čoho slovenská strana zaplatila 9,25 mil. eur.

„Tieto peniaze boli podľa zástupkyne Transpetrolu použité na výkup pozemkov pre ropovod Bratislava – Schwechat Pipeline na napájací bod v rakúskom Kitsee,“ uviedol Dragún.

Kritizoval tiež, že rezort hospodárstva sa chváli tým, že ropovod sa má stať strategickým v rámci projektov spoločného záujmu EÚ.

Obrazom: Ropovod v centre Bratislavy

„Zabudol ale povedať, že MH zásadne porušuje nariadenie Európskej komisie v sekcii transparentnosť a komunikácia s verejnosťou,“ vyčítal Dragún.

V nariadení sa podľa neho hovorí o tom, že investor projektu je povinný otvorene komunikovať s verejnosťou a pripravovať verejné diskusie už od prípravnej fázy projektu. „Na Slovensku sa nekonali žiadne,“ skonštatoval.

Dragún rezortu hospodárstva taktiež vyčítal, že tají všetky materiály spojené s projektom a do dnešného dňa nepredstavil žiadnu ekonomickú ani technickú analýzu projektu. Navyše, hovorkyňa Transpetrolu sa mala podľa jeho slov vyjadriť, že projekt ropovodu Bratislava-Schwechat Pipeline je takmer na 100 % hotový.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...