O rozpočte únie budú rokovať, dohoda nie je istá

BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Ešte stále nie je isté, či lídri krajín Európskej únie dosiahnu na tohtotýždňovom summite dohodu o definitívnej podobe rozpočtu bloku na roky 2014 až 2020.

„Očakávania sú pomerne optimistické, na druhej strane stále cítiť rozdiely, pokiaľ ide o celkový objem financií, zloženie rozpočtu aj príjmovú stránku,“ uviedol tajomník rezortu diplomacie Peter Javorčík po utorkovom rokovaní Rady pre všeobecné záležitosti v Bruseli.

„Na stole je ešte viacero otvorených vecí,“ dodal.

Niektorí členovia EÚ, ktorí sú v pozícii čistých prispievateľov, žiadajú od únie hlboké výdavkové škrty v takmer biliónovom rozpočte. „Čistí prispievatelia zo strany Švédska alebo Dánska mali pomerne jednoznačné vyhlásenia, že potrebujú ísť so škrtmi ešte ďalej,“ povedal Javorčík.

„Na druhej strane nemecké alebo francúzske vystúpenie bolo pomerne konštruktívne a obaja predstavitelia zdôraznili potrebu dosiahnuť dohodu,“ skonštatoval.

Posledný novembrový návrh hovoril o škrtoch v rámci vedy, výskumu a viacerých dopravných projektoch, na druhej strane malo ísť viac financií na spoločnú poľnohospodársku politiku a na kohéziu, teda vyrovnávanie regionálnych rozdielov.

„Naša pozícia zostáva rovnaká, škrty by nemali ísť z týchto dvoch hlavných politík,“ uzavrel tajomník Javorčík.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...