O Stredoslovenskú energetiku má vraj záujem Penta

BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Investičná skupina Penta vraj má záujem o 49-percentný podiel spoločnosti Stredoslovenská energetika, a.s. (SSE). Pre agentúru SITA to uviedol dôveryhodný zdroj, ktorý si neželal byť menovaný.

Minoritný podiel jednej z najväčších dodávateľských energetických spoločností na Slovensku sa vraj chystá predať jej francúzsky vlastník, firma Electricité de France International (EDF).

Samotná skupina Penta túto informáciu zatiaľ nepotvrdila, no ani ju nevyvrátila.

“Uvedené aktívum spĺňa svojou veľkosťou a aj povahou naše investičné kritériá, no nerád by som v tomto štádiu sprístupňoval akékoľvek bližšie informácie. Penta sa zásadne nevyjadruje k aktívam, ktoré nepatria do jej portfólia, respektíve nie sú predmetom transakčnej finalizácie,“ reagoval pre agentúru SITA hovorca Penty Martin Danko.

Náznaky premiéra

To, že francúzsky investor možno predá svoj podiel v SSE, naznačil v utorok premiér Robert Fico.

„To predsa nie je možné, aby páni, ktorí dnes búchajú po stoloch z opozície, všetko sprivatizovali v minulosti, západní investori sa nabalili a teraz, keď už všetko, čo mohli odtiaľto vytiahnuť, vytiahli, odchádzajú zo Slovenska preč,“ uviedol premiér.

Podľa denníka SME, francúzsky akcionár mal rokovať o predaji svojho minoritného podielu v SSE aj s českou spoločnosťou Energetický a priemyslový holding, a. s. (EPH), ktorý vlastnia českí podnikatelia Daniel Křetínský a Petr Kellner a investičná skupina J&T.

Rozhodnutie ešte nepadlo

Hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Jana Bolibruchová celú záležitosť nechcela komentovať. “Akcionármi SSE sú Fond národného majetku a EDF. Ide o záležitosť týkajúcu sa akcionárov, preto ju nebudeme komentovať. S ďalšími otázkami je potrebné kontaktovať komunikačný odbor skupiny EDF,“ uviedla Bolibruchová.

Agentúra SITA oslovila aj francúzskeho investora, doteraz však žiadnu reakciu nedostala. Pre denník SME sa však Francúzi vyjadrili: “Zatiaľ nepadlo žiadne rozhodnutie“.

Stredoslovenská energetika dodáva energiu pre takmer 712 tisíc zákazníkov. Okrem elektrickej energie dodáva svojim zákazníkom aj zemný plyn. Pôsobí najmä na strednom Slovensku, kde pôsobí už viac ako 85 rokov. Francúzsky investor Electricité de France kúpil 49-percentný podiel v SSE pred desiatimi rokmi za 158 mil. eur. Zvyšok akcií drží v rukách štát, prostredníctvom Fondu národného majetku SR .

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...