O znížení gréckeho dlhu ešte budú hlasovať tri parlamenty

PARÍŽ 28. novembra (WEBNOVINY) – Tri národné parlamenty eurozóny budú ešte hlasovať o schválení dohody medzinárodných veriteľov o znížení gréckeho dlhu.

Nemecký Bundestag (dolná komora parlamentu) bude o téme hlasovať koncom týždňa. Dohoda tu však podľa agentúry Reuters pravdepodobne má voľnú cestu, keďže väčšina stredopravej koalície kancelárky Angely Merkelovej, ako aj opoziční sociálni demokrati a zelení pomoc Grécku podporujú.

Dohodnutý balík opatrení musí schváliť aj holandský parlament, ani tu sa však vďaka pozícii novej proeurópskej koalície neočakávajú problémy.

Francúzsky parlament zas dohodu schváli v rámci hlasovania o rozpočte na rok 2013 alebo doplnku rozpočtu na tento rok a socialistická strana prezidenta Hollandea má v Národnom zhromaždení celkovú väčšinu.

Fínski zákonodarcovia dali ministerke financií Jutte Urpilainenovej mandát na vyjednávanie vopred a ona sa ho pri hlasovaní držala. V ostatných krajinách menovej únie schválenie národným parlamentom nie je potrebné. Ministri financií eurozóny pre zníženie gréckeho dlhu súhlasili so znížením úrokovej sadzby na oficiálne úvery, s predĺžením ich splatnosti na 30 rokov a s odkladom splátok úrokov o 10 rokov.

Podporili tiež financovanie Atén pri odkupovaní vlastných dlhopisov od súkromných investorov s cieľovou hodnotou 35 centov za euro a vrátenie balíka 11 miliárd eur zisku, ktorý národné centrálne banky získali pri kúpe zlacnených gréckych štátnych dlhopisov Európskou centrálnou bankou na sekundárnych trhoch.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...