Obavy z turecko-sýrskeho konfliktu ťahajú ceny ropy nahor

10.10.2012

NEW YORK 10. októbra (WEBNOVINY) – Ceny ropy v utorok vzrástli k trojtýždňovému maximu. Obavy z ďalších násilností na hraniciach medzi Sýriou a Tureckom totiž zvýšili obavy o dodávky čierneho zlata.

„Ak sa pozrieme na stranu dopytu, ceny ropy by mali byť o niečo nižšie, než sú v súčasnosti. Avšak riziko alebo obavy, že sa turecko-sýrsky konflikt môže presunúť ďalej do arabského sveta, ťahajú ceny nahor,“ povedal Andy Sommer, analytik ropného trhu spoločnosti EGL vo Švajčiarsku.

Novembrové dodávky londýnskej ropy Brent zdraželi o 2,4 % a uzavreli na úrovni 114,50 USD za barel. Novembrové dodávky ľahkej americkej ropy vzrástli o 3,4 % na 92,39 USD za barel.

Ceny ropy v utorok oslabili už tretí deň po sebe. Zhoršenie prognózy rastu globálnej ekonomiky Medzinárodným menovým fondom (MMF) a obavy zo spomalenia čínskej ekonomiky znížili príťažlivosť zlata ako zábezpeky voči inflácii. Fond predpokladá, že globálne hospodárstvo v tomto roku vzrastie iba o 3,3 %, pričom v júli odhadoval rast na úrovni 3,5 %.

Znamená to, že tohtoročný globálny ekonomický rast bude najslabší od roku 2009. Spotová cena žltého kovu si odpísala 0,5 % a o 18:39 GMT sa pohybovala na úrovni 1 764,84 USD za uncu. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli nižšie o 10,70 USD na 1 765 USD za uncu.