Obavy zo situácie v Grécku oslabili európske akciové trhy

9.11.2012

BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) – Európske akciové trhy vo štvrtok oslabili. Znovu sa objavili obavy zo situácie v Grécku.

Trhy reagovali na vyhlásenie nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho, podľa ktorého by prípadné rozhodnutie o pomoci pre Grécko počas budúceho týždňa mohlo byť príliš rýchle.

„V tejto chvíli nevidím spôsob, ako by sme mohli prísť k rozhodnutiu o Grécku, a spolu s Gréckom, ku koncu budúceho týždňa. Bolo by to príliš skoro,“ vyhlásil Schäuble.

Grécky index ATG oslabil o 3,8 %. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 oslabil o 0,2 % na 1 097,71 bodu.

Pokles zaznamenali aj americké akciové trhy. Objavujú sa totiž obavy, či sa Washingtonu podarí včas nájsť riešenie problému automatického zvýšenia daní a škrtov vo výdavkoch, takzvaného „fiškálneho útesu“.

Tieto opatrenia majú vstúpiť do platnosti budúci rok. Investori sa obávajú, že ak sa v tejto oblasti nedosiahne žiadna dohoda, americká ekonomika by mohla upadnúť do recesie. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,94 % na 12 811,32 bodu, širší Standard & Poor’s 500 oslabil o 1,22 % na 1 377,51 bodu, technologický Nasdaq si odpísal 1,42 % a uzatvoril na úrovni 2 895,58 bodu.

Japonské akciové trhy v piatok rovnako klesli a spadli na štvortýždňové minimum. K poklesu prispeli predovšetkým akcie japonských exportérov, ktorých nepriaznivo ovplyvnila situácia v USA, kde ekonomike hrozí „fiškálny útes“.

Pod pokles japonskej burzy sa podpísala aj neistota v oblasti medzinárodnej pomoci pre Grécko a obnovené obavy zo stavu v eurozóne. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 0,9 % na 8 757,60 bodu. Za celý týždeň oslabil o 3,2 %. Širší Topix si odpísal 0,6 % a uzatvoril na úrovni 730,74 bodu. Akcie exportérov Komatsu, Canon, Nikon a Suzuki zaznamenali pokles od 0,8 % až do 2 %.