Občania vernostné systémy chcú, ministerstvo ich ignoruje

19.9.2012

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) nemá argumenty na zrušenie vernostných systémov a ignoruje názory tisícok ľudí, ktoré boli premietnuté do hromadnej pripomienky za ich zachovanie.

Vyplýva to z vyjadrenia spoločnosti Mirakl, ktorá prevádzkuje sieť lekární Dr. Max. Spoločnosť vyčíta rezortu zdravotníctva, že sa hromadnou pripomienkou za zachovanie benefitov v lekárňach, ktorú iniciovala, zaoberal len krátko.

„Úradníci ministerstva venovali hromadnej pripomienke 7 781 občanov necelých 25 minút času. Skutočným problémom však je, že sa svoje rozhodnutie zamietnuť požiadavku na zachovanie vernostných systémov ani len nepokúšali obhájiť,“ povedal Matúš Tekeľ z Mirakl.

V hromadnej pripomienke ministerstvu vytýkali, že nemá hodnoverné argumenty, ktorými by podložilo potrebu zrušiť vernostné systémy.

„Od zástupcov ministerstva počas celej debaty nezaznel argument, prečo nemožno pripomienku verejnosti akceptovať, prípadne ktoré z tvrdení v pripomienke považujú za nesprávne alebo nepravdivé,“ skonštatoval

Tekeľ, ktorý zároveň dodal, že ministerstvo na zákaze benefitov trvá. Spoločnosť Mirakl napriek tomu nepovažuje diskusiu o vernostných systémoch za ukončenú. Verí, že vláda, na ktorú bude ministerský návrh smerovať, sa názormi občanov, ako aj chýbajúcimi argumentmi rezortu zdravotníctva bude zaoberať.

V sieťach lekární Dr. Max sa medzičasom rozbehla aj petícia za zachovanie vernostných systémov, ktorá potrvá až do konca októbra. Po ukončení ju odovzdajú poslancom NR SR. „Chceme, aby poslanci vedeli, že pacienti zľavy využívajú a nesúhlasia s ich zrušením,“ povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Mirakl Tomáš Slechan.

Ako pripomenul, majiteľom vernostnej karty v lekárňach Dr. Max je takmer 700 tisíc ľudí, pričom od decembra minulého roka, kedy vernostné systémy vstúpili do platnosti, až doteraz ušetrili pacientom dva mil. eur a ďalší milión vrátili zdravotným poisťovniam.

Platný zákon v súčasnosti umožňuje, aby lekárne prostredníctvom vernostných systémov poskytovali pacientom zľavy z doplatkov za lieky. Ministerstvo zdravotníctva plánuje novelou zákona o liekoch tento stav zmeniť a zakázať poskytovanie zliav na lieky vydávané na recept. Argumentuje najmä zvýšenou spotrebou liekov ako i oslabovaním odborného a zdravotníckeho charakteru činnosti lekární.