Obchodníci predávajú Slovákom potraviny po záruke

28.10.2012

BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) – Na Slovensku je spotrebiteľ najviac podvádzaný predajom potravín po dátume spotreby. Kontrolné orgány zistia pravidelne mesačne 600 až 700 takých výrobkov na trhu.

„Zákazník to zistí mnohokrát doma,“ dodal v relácii ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš v relácii TV Markíza Na telo.

Ďalším problémom je, že konzumenti si kupujú potraviny podľa názvu, ale keď si pozrú zloženie výrobku, tak je neraz celkom iné.

U viacerých potravín sú zas problémom senzorické vlastnosti – po rozbalení nemá výrobok svoju prirodzenú vôňu.

Kvalita je druhoradá

Exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd) považuje za pozitívum kontinuitu v oblasti potravín aj po zmene vlád. „Obchodné reťazce chcú mať zisk, chcú mať biznis. Vzhľadom na to sú ochotní vyžadovať od svojich dodávateľov hocijaký výrobok – aby síce bol zdravotne bezpečný, aby ste sa z toho neotrávili, ale to, či je kvalitný alebo nie, to je druhoradé,“ povedal Simon.

Poukázal na príklad Rakúska, kde podľa jeho slov obmedzili počet veľkých predajných plôch. Pritom u nás v okresnom meste má obchod aj päť reťazcov. „Tú obchodnú plochu treba niekomu aj zaplatiť. Zaplatíme my v podobe vyšších cien a samozrejme na úkor kvality,“ tvrdí Šimon.

Treba ukázať na tých, ktorí to robia zle

Okrem toho, že bola zavedená značka SK kvality pod dozorom štátnej potravinovej správy, treba ísť podľa Simona ďalej a poukazovať na toho, kto robí zle.

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek nesúhlasí s výhradami niektorých obchodov, že sa dostali na nový portál, ktorý zverejňuje prevádzky s nedostatkami, bez toho, aby vedeli dôvody.

„Oni vedia presne, prečo sú tam, lebo majú výsledok protokolu štátnej veterinárnej a potravinovej správy,“ povedal Jahnátek. Podľa jeho slov sú tam za to, že porušili pravidlá v oblasti potravín. „Je otázka dokedy tam budú a hlavne, či sa zlepšia,“ dodal.

Podľa ministra majú v rukách množstvo argumentov, ktoré by na portál radi doplnili, ale čakajú na reakciu občanov, čo budú vyžadovať. Závery kontrol pritom na portáli nekomentujú.