Obchodníkom klesajú tržby, dopyt Slovákov zostáva chladný

5.12.2012

BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) – Tržby v maloobchode naďalej pokračujú v medziročnom prepade. V októbri podľa údajov Štatistického úradu SR medziročne poklesli o 1,8 % na 1,543 mld. eur, kým v septembri klesli o 1,7 %.

Pokračoval tak negatívny trend z predchádzajúcich mesiacov, keď posledný medziročný nárast maloobchodné tržby vykázali ešte v máji. Za prvých desať mesiacov tohto roka tržby v maloobchode dosiahli 14,666 mld. eur a medziročne klesli o 0,5 %. Medzimesačne v októbri oproti septembru klesli o 0,9 %.

Medziročný vývoj tržieb v maloobchode ovplyvnili najmä nižšie tržby v maloobchode s ostatným tovarom pre domácnosť v špecializovaných predajniach o 3 %, maloobchode mimo predajní, stánkov a trhov o 2,7 % a v maloobchode ostatného tovaru v špecializovaných predajniach o 2,6 %. Tržby vzrástli len v maloobchode s pohonnými látkami v špecializovaných predajniach o 1,3 %.

Darilo sa obchodu so zvieratami

Tržby vo veľkoobchode sa zvýšili o 4,7 % a dosiahli 2,096 mld. eur. Vzrástli najmä vo veľkoobchode s poľnohospodárskymi surovinami a živými zvieratami o 43,4 %.

Za desať mesiacov sa tržby vo veľkoobchode sa zvýšili o 4,4 % na 19,851 mld. eur v dôsledku rastu vo väčšine činností. V medzimesačnom porovnaní bol veľkoobchod v októbri jedinou oblasťou, kde sa zaznamenal nárast, a to o 1,1 %.

Tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov po dlhodobom medziročnom raste v októbri klesli. Oproti októbru 2001 sa znížili o 0,1 % na 355,7 mil. eur. Za desať mesiacov však vzrástli o 8,8 % na 3,25 mld. eur. Medzimesačne oproti septembru sa však prepadli až o 8,3 %.

Službám unikali tržby

Tržby v ubytovaní sa medziročne znížili o 1,8 % na 27,8 mil. eur a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev klesli o 0,7 % na 72,6 mil. eur.

Desaťmesačné tržby v ubytovaní tak dosiahli 261,9 mil. eur a vzrástli o 0,5 % kým v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev sa znížili o 0,8 % na 677,4 mil. eur. Medzimesačne v ubytovaní tržby klesli o 1,7 % a v činnosti reštaurácií a pohostinstiev o 0,4 %.

Tržby v obchode majú pritom za sebou už tri roky poklesu. Sektor totiž pocítil dopad hospodárskej krízy a tiež nákupnej turistiky, čo spôsobilo ešte v roku 2009 medziročný prepad tržieb v maloobchode až o vyše 10 %. Medziročné poklesy však vykázali maloobchodné tržby aj nasledujúce dva roky, v minulom roku o 2,8 %. Pokračujúci slabý spotrebiteľský dopyt však výraznejšie šance obchodu na obnovenie silnejšieho rastu tržieb zatiaľ stále nedáva.