Obchody sa polepšili, inšpektori našli menej nedostatkov

8.10.2012

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR vykonali v mesiaci september celkom 4837 úradných kontrol vo vyše 3700 objektoch, pričom v 12 percentách prípadov zistili nedostatky.

Oproti augustu to predstavuje pokles o takmer 7 %. Ako ďalej vyplýva z údajov ŠVPS SR, dohromady uložili kontrolóri 179 blokových pokút v celkovej sume 7278 eur.

Medzi najčastejšie prehrešky patril predaj po dátume spotreby, nezrovnalosti s označením pôvodu výrobkov, nedostatočná kvalita a zdravotná nezávadnosť, ktoré sa týkali približne tisíca druhov tovaru.

Kontroly sa v septembri zamerali hlavne na maloobchod. Najväčšiu časť, až 44% kontrolovaných prevádzok, tvorili malé predajne, nasledovali stredné s 24 % a hyper a supermarkety s 9 percentným podielom.

Zvyšných 23 % kontrol prebehlo u prvovýrobcov, spracovávateľov, distribútorov a veľkoobchodníkov. Inšpektori ŠVPS SR v minulom mesiaci skontrolovali aj vyše 4 tis. ton dovážaných surovín a potravín rastlinného pôvodu.

Z celkového počtu 290 zásielok sa na slovenský trh nedostalo 15 z nich. V rovnakom období nadobudlo právoplatnosť aj 114 rozhodnutí, z toho 22 pokút v celkovej hodnote 94,5 tis. eur, pričom najvyššia čiastka predstavovala 20 tis. eur.