Obchvat Bánoviec zrejme vysúťažili za 88 miliónov eur

9.12.2013

BRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) – V užšej súťaži na stavbu obchvatu Bánoviec nad Bebravou na úseku rýchlostnej cesty R2 Ruskovce – Pravotice v dĺžke 10,8 kilometra v pondelok otvárali v Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s. (NDS) ponuky ôsmich uchádzačov.

Podľa neoficiálnych informácií najnižšiu cenovú ponuku mala predložiť spoločnosť Inžinierske stavby, a.s. Košice, a to okolo 88 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Predpokladaná cena prác, vrátane dodania realizačnej projektovej dokumentácie, na stavbu spomínaného úseku R2 zväčša v polovičnom profile bola 104,98 mil. eur bez dane.

Zaplatí to Únia a štát

Inžinierske stavby sa k otázke agentúry SITA o ich ponuke doteraz nevyjadrili. Druhú najnižšiu ponuku vo výške zhruba 90,5 mil. eur navrhlo stavebné združenie v zložení Strabag s.r.o., Doprastav, a.s. a Váhostav – SK, a.s. a Metrostav a.s.

Výstavba obchvatu Bánoviec nad Bebravou je plánovaná na 852 dní, čiže dva roky a štyri mesiace. Financovaná má byť z peňazí Európskej únie a zo štátneho rozpočtu. Na ceste majú postaviť štrnásť mostov. NDS začala užšiu súťaž na stavbu R2 Ruskovce – Pravotice spolu s ďalšími štyrmi súťažami v marci tohto roka.

NDS v tomto roku doteraz ukončila tri tendre a podpísala zmluvy s vybranými zhotoviteľmi na stavbu vyše 12-kilometrovej diaľnice D3 Svrčinovec – Skalité v polovičnom profile, úseku R2 Pstruša – Kriváň (obchvat Detvy) v dĺžke 10,4 kilometra a D1 Hubová – Ivachnová v dĺžke vyše 15 kilometrov.

Chystajú ešte obchvat Zvolena

Z bežiacich, ale neukončených tendrov sa majú otvárať ešte ponuky v súťaži na stavbu R2 Zvolen, východ – Pstruša (obchvat Vígľaša) v dĺžke 7,85 kilometra.

Cenové ponuky sa nedávno otvárali v užších súťažiach na stavbu vyše 11-kilometrového úseku D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka a D3 Žilina, Strážov – Brodno v dĺžke 4,25 kilometra. Komisie vyhodnocujú ponuky uchádzačov. Na ukončenie stále čaká aj verejná súťaž na stavbu takmer 13,5-kilometrového úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala.

NDS by chcela do konca tohto roka podľa možností uzavrieť aj zvyšné bežiace súťaže na stavbu piatich diaľničných úsekov. Generálny riaditeľ NDS Milan Gajdoš očakáva, že tak ako v poslednom období uzatvárali jednotlivé tendre, tak táto tendencia bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a dospejú k záveru, možno už aj v tomto roku pri niektorých tendroch.