Objem vkladov v gréckych bankách opäť stúpol

ATÉNY 3. januára (WEBNOVINY) – Vklady firiem a domácností v gréckych bankách v novembri už tretí mesiac po sebe vzrástli. Neistota v otázke členstva krajiny v Európskej menovej únii sa totiž zmenšila.

Vyplýva to z údajov gréckej centrálnej banky, ktoré zverejnila vo štvrtok. Centrálna banka informovala, že vklady ku koncu novembra stúpli na 155,89 mld. eur z úrovne 155,25 mld. eur, na ktorej boli v závere predchádzajúceho mesiaca.

Grécke banky od vypuknutia dlhovej krízy v krajine koncom roka 2009 stratili približne tretinu vkladov. Čiastočným dôvodom bol odlev kapitálu pre obavy z odchodu krajiny z eurozóny.

Zmenšenie objemu vkladov zväčšilo napätú situáciu gréckych bánk, ktoré stratili prístup na medzinárodný medzibankový trh a stali sa pri získavaní likvidity závislé od centrálnej banky. Banky krajiny v posledných mesiacoch evidovali prílev vkladov po tom, ako sa zväčšila istota, že európski partneri Grécka budú pokračovať vo financovaní krajiny, aby ju udržali v eurozóne.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...