Od nového roku platia nové odvodové povinnosti

2.1.2013

Dohodári si musia od nového roku splniť nahlasovacie povinnosti.

Ich zamestnávatelia budú mať rovnaké nahlasovacie povinnosti voči Sociálnej a zdravotnej poisťovni ako pri zamestnancoch. Termín prihlášok dohodárov sa líši podľa termínu uzatvorenia dohody.

Hoci sa dohodári potešili novým právam, ktoré im priniesla novela Zákonníka práce, enormné zvýšenie odvodov nevystrašilo len ich, ale aj zamestnávateľov.

Doteraz z príjmu dohodárov platil zamestnávateľ len úrazové poistenie vo výške 0,8 % z vyplácaného príjmu a garančné poistenie vo výške 0,25 % z vyplácaného príjmu a dohodár neodvádzal do Sociálnej a zdravotnej poisťovne nič.

Po novom sa budú na dohodárov s pravidelným príjmom, ktorí nepatria do žiadnej z nižšie uvedených skupín, vzťahovať kompletné sociálne a zdravotné odvody v celkovej výške 48,6 %. Ak bude mať takýto dohodár nepravidelný príjem, jeho zárobok sa zaťaží 43,8 % odvodmi. Z nepravidelného príjmu sa totiž nebude strhávať nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti.

Termín prihlášok dohodárov ako aj prehľad odvodov za dohodárov vrátane dôchodcov, študentov či brigádnikov platných od 1.1.2013 nájdete —>>> TU.

Online kalkulačku, ktorou si zamestnávatelia môžu vypočítať čistú mzdu dohodárov s pravidelným príjmom, nájdete —> TU.