Odborári sa tešia zvýšeniu minimálnej mzdy, je to prvý krok

3.10.2013

Prečítajte si aj:

Minimálna mzda sa zvýši, Fico zobral zodpovednosť na seba BRATISLAVA 3. októbra (WEBNOVINY) – Odborári vnímajú stredajšie rozhodnutie vlády o zvýšení minimálnej mzdy o 4,2 % na 352 eur ako pozitívny signál k zatváraniu pomyselných nožníc medzi hranicou minimálnej mzdy a hranicou chudoby.

„Konfederácia odborových zväzov SR predpokladá, že mechanizmus úpravy pre rok 2015 bude rozumným kompromisom a suma mesačnej minimálnej mzdy už bude zodpovedať požiadavkám Európskej sociálnej charty, aby minimálna mzda dosahovala 60 % priemernej národnej mzdy,“ uviedli odborári.

Odborárska konfederácia je v tejto súvislosti presvedčená o potrebe novelizácie zákona o minimálnej mzde.

KOZ SR v júli tohto roka predložila vlastný návrh na zvýšenie minimálnej mzdy na rok 2014 na 364,70 eur. Čistá minimálna mzda, zvýšená o 8 %, by tak dosahovala aspoň hranicu chudoby na Slovensku, čo v čase predloženia návrhu bolo 315 eur.

Európska sociálna charta podľa odborárov odporúča, aby minimálna mzda dosahovala 60 % priemernej národnej mzdy. V súčasnosti je to na Slovensku necelých 42 %. „Aktuálna minimálna mzda teda nedosahuje hranicu rizika chudoby, ktorá podľa posledných údajov zisťovania EU SILC 2012 predstavuje 346 eur mesačne,“ dodali odborári.

Minimálna mzda sa od začiatku budúceho roka zvýši o 14,3 eura na 352 eur. Po stredajšom rokovaní vlády o tom na tlačovej besede informoval premiér Robert Fico. Vláda sa tak stotožnila s návrhom, ktorý na rokovanie kabinetu predložil minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Minimálny hodinový zárobok v budúcom roku dosiahne 2,023 eura namiesto súčasných 1,941 eura.

„Vláda zobrala zodpovednosť na svoje plecia,“ povedal Fico. Minimálnu mzdu považuje za elementárnu sociálnu garanciu, ktorá musí na Slovensku existovať. Od začiatku tohto roka sa minimálna mzda na Slovensku po rozhodnutí vlády zvýšila o 3,2 % na 337,7 eura. Na rok 2012 išlo o nárast najnižších zárobkov tiež o 3,2 %, a to na 327,2 eura. Od začiatku roka 2011 minimálna mzda stúpla o 3 % na 317 eur.