Odborári zatiaľ spor s ANS prehrávajú, platy navýšia o 5%

6.11.2012

BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) – Tarifné platy zamestnancov pracujúcich v nemocniciach združených v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS) by sa mali s účinnosťou od 1. októbra tohto roka zvýšiť o 2,5 % a o rovnaké percento aj od 1. januára budúceho roka.

Taký je verdikt rozhodcu Ľubomíra Majerčíka v spore o uzatvorenie kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa medzi ANS a Slovenským odborovým zväzom zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ).

„Informácie dostali predsedovia základných organizácií v dotknutých nemocniciach na pracovných poradách v krajoch. Majú uskutočniť rokovania s vedeniami nemocníc k realizácii rozhodnutia,“ povedal predseda SOZ Anton Szalay.

Odborári pôvodne požadovali od ANS navýšenie platov zamestnancov o 10 % s účinnosťou od 1. septembra tohto roka. Asociácia s navýšením nesúhlasila pre nedostatok financií. Nakoľko sa obe strany nedohodli, spor bol postúpený rozhodcovi.

SOZ už podpísal kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa s Asociáciou fakultných nemocníc, ktorá garantuje navýšenie mzdy najmenej o 8 % pre všetkých zdravotníckych pracovníkov, a to od 1. júla tohto roka.

Odbory žiadali od ANS vyššie percento rastu miezd ako od fakultných nemocníc, nakoľko mzdy zamestnancov v týchto zariadeniach mali byť oproti fakultným nemocniciam nižšie a valorizácia ich miezd v predchádzajúcich rokoch nedosiahla úroveň valorizácie miezd vo fakultných nemocniciach.