Odchod Británie z Únie rovná sa rozvod, nebol by zadarmo

LONDÝN 1. marca (WEBNOVINY) – Ak by Veľká Británia skutočne vystúpila z Európskej únie, „nebolo by to zadarmo,“ varuje obyvateľov ostrovnej krajiny stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

Prípadný odchod Britov z EÚ pritom prirovnal k manželskému rozvodu. „Odchod je legitímny akt slobodnej vôle, ale nebol by zadarmo,“ povedal europrezident na štvrtkovej konferencii v Londýne.

„Nie je to len o odchode. Z legálneho a politického hľadiska ide o tú najkomplikovanejšiu a najnepraktickejšiu záležitosť. Predstavte si rozvod po 40 rokoch manželstva,“ varoval Van Rompuy.

Za zotrvanie Británie v únii by podľa posledných prieskumov v súčasnosti hlasovala len tretina obyvateľov a za vystúpenie je asi polovica Britov. Až 34 percent opýtaných si podľa prieskumu agentúry Harris Interactive zverejneného v polovici februára myslí, že Londýn nijako neprofituje z členstva v EÚ a len 31 percent sa obáva, že mimo únie bude britská ekonomika slabšia.

Britský premiér David Cameron koncom januára vyhlásil, že ak sa jeho Konzervatívnej strane podarí vyhrať najbližšie voľby, pokúsi sa vyrokovať nové podmienky členstva Británie v EÚ a následne do konca roka 2017 vypíše referendum o zotrvaní krajiny v únii.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...